Abies koreana – jodła koreańska


Abies koreana - jodła koreańska
Abies koreana – jodła koreańska

Abies koreana – jodła koreańska rośnie dziko w Korei, gdzie jest endemitem. Rośnie w górach (od 1000 m.n.p.m.).

Dekoracyjność: Igły srebrne od spodu, często wywinięte. Szyszki pojawiające się w dużej ilości już u kilkuletnich okazów, młode fioletowe. Jedna z nielicznych jodeł, u których można podziwiać szyszki znajdujące się na wysokości wzroku, ponieważ wytwarza je już kilka lat po posadzeniu (większość gatunków jodeł tworzy szyszki po kilkudziesięciu latach życia, na wysokości kilkunastu metrów).

Abies koreana - jodła koreańska
Abies koreana – jodła koreańska, rozpadające się szyszki

Opis: Abies koreana – jodła koreańska jest jedną z najniższych jodeł – w warunkach naturalnych dorasta wprawdzie do 20 m, ale w ogrodach nie przekracza kilku metrów. Rośnie wolno. Często wytwarza krzywy przewodnik lub kilka przewodników. Pędy ma jasne. Igły są krótkie, szerokie (rozszerzają się ku wierzchołkowi), miękkie, typowe dla jodeł. Igły od spodu wyraźnie białe, często wyginają się ukazując jasny spód. Główną ozdobą tego gatunku są szyszki – stojące jak świece, bardzo liczne już u niedużych okazów, młode fioletowe. Dojrzałe szyszki rozpadają się na drzewie, pozostawiając jedynie trzpień (tak jak u wszystkich jodeł).

Wymagania: Mimo górskiego pochodzenia całkiem nieźle radzi sobie w naszych ogrodach, nawet w centrum miast. Jest odporna na mróz i zanieczyszczone powietrze, dobrze też rośnie nawet przy niskiej wilgotności powietrza. Wymaga dość żyznych, stale lekko wilgotnych gleb, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Dobrze znosi przycinanie.

Zastosowanie:

Podstawowy gatunek jodły do małych ogródków, ze względu na powolny wzrost i osiąganie niewielkich rozmiarów.

Jedna z najlepszych jodeł do miejsc silnie zurbanizowanych (obok jodły kalifornijskiej). Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach, dobrze prezentuje się na obrzeżach rabat oraz ogrodów skalnych i alpinariów.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

51 + = 54