Acer – klon

acer platanoidesDo rodzaju tego należą drzewa, rzadziej krzewy. Liście są sezonowe, pojedyncze lub pierzaste, najczęściej palczasto klapowane. Kwiaty obupłciowe lub rozdzielnopłciowe na jednym osobniku (jednopienność) lub rozdzielnopłciowe na dwóch osobnikach (dwupienność). Kwiaty zebrane są w wiechy, grona lub baldachogrona, kwitnienie wiosną – IV-VI. Owoce – złożone z dwóch rozpadających się skrzydlaków (tzw. noski). W Polsce rosną dziko 3 gatunki klonów: A. platanoides, A. pseudoplatanus i A. campestre.

Wymagania mają przeciętne, ale w dużej mierze uzależnione są od gatunku (patrz opisy). Klony są tolerancyjne co do gleby, większość dobrze znosi półcień, choć woli miejsca słoneczne.acer jawor owoce

Klony są najczęściej sadzonymi drzewami w parkach, wzdłuż alejek, w zieleni osiedlowej. Niektóre gatunki i odmiany doskonale nadają się także do małych ogródków i nasadzeń przy budynkach użyteczności publicznej. Klon polny to jedno z najlepszych drzew na strzyżone żywopłoty. Klony nie są wymagające, a na jesieni odwdzięczają się pięknymi barwami liści. 

Rozmnażanie przez wysiew nasion jesienią lub wiosną po stratyfikacji (niektóre gatunki muszą być wysiane zaraz po zbiorze np. A. saccharinum).  Niektóre można rozmnażać przez sadzonki zielne (np. A. palmatum) lub przez odkłady (np. A. negundo, A. palmatum).


Inne drzewa i krzewy:

{module Artykuły-drzewa i krzewy}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *