Acer – klon


Liście klonów są najczęściej klapowane - klon pospolity
Liście klonów są najczęściej klapowane – klon pospolity
Kwiaty klonów są najczęściej mało dekoracyjne
Kwiaty klonów są najczęściej mało dekoracyjne

Do rodzaju tego należą drzewa, rzadziej krzewy. Liście są sezonowe, pojedyncze lub pierzaste, najczęściej palczasto klapowane. Kwiaty obupłciowe lub rozdzielnopłciowe na jednym osobniku (jednopienność) lub rozdzielnopłciowe na dwóch osobnikach (dwupienność). Kwiaty zebrane są w wiechy, grona lub baldachogrona, kwitnienie wiosną – IV-VI. Owoce – złożone z dwóch rozpadających się skrzydlaków (tzw. noski). W Polsce rosną dziko 3 gatunki klonów: A. platanoides- – klon pospolity, A. pseudoplatanus – klon jawor i A. campestre – klon polny.

Owoce klonów - skrzydlaki ("noski")
Owoce klonów – skrzydlaki („noski”)

Wymagania mają przeciętne, ale w dużej mierze uzależnione są od gatunku. Klony są tolerancyjne co do gleby, większość dobrze znosi półcień, choć woli miejsca słoneczne.

Wiele klonów ładnie przebarwia się na jesieni
Wiele klonów ładnie przebarwia się na jesieni

Klony są najczęściej sadzonymi drzewami w parkach, wzdłuż alejek, w zieleni osiedlowej. Niektóre gatunki i odmiany doskonale nadają się także do małych ogródków i nasadzeń przy budynkach użyteczności publicznej. Klon polny to jedno z najlepszych drzew na strzyżone żywopłoty. Klony nie są wymagające, a na jesieni odwdzięczają się pięknymi barwami liści.

Liście klonu palmowego
Liście klonu palmowego

Rozmnażanie przez wysiew nasion jesienią lub wiosną po stratyfikacji (niektóre gatunki muszą być wysiane zaraz po zbiorze np. A. saccharinum – klon srebrzysty).  Niektóre można rozmnażać przez sadzonki zielne (np. A. palmatum – klon palmowy) lub przez odkłady (np. A. negundo – klon jesionolistny, A. palmatum – klon palmowy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.