Acer saccharinum – klon srebrzysty


Acer saccharinum – klon srebrzysty, liście
Acer saccharinum – klon srebrzysty, liście
Acer saccharinum – klon srebrzysty, kwiaty
Acer saccharinum – klon srebrzysty, kwiaty

Acer saccharinum – klon srebrzysty to drzewo do 30 m. Szybko rośnie, ale jest gatunkiem krótkowiecznym. Charakterystyczne są przewisające gałęzie. Ma kruche gałęzie i miękkie drewno – łatwo ulega wyłamywaniu. Korzenie tego gatunku mają tendencję do wysadzania asfaltu i płyt chodnikowych. Liście głęboko klapowane, od spodu białe. Kwiaty zebrane w pęczki, często dwupienne. Kwitnienie bardzo wczesne – już w III. Skrzydlaki duże, najczęściej jeden jest słabiej wykształcony (wyraźnie krótszy). Owoce dojrzewają już w V, po czym opadają (u większości klonów pozostają na drzewie).

Występowanie: Kanada i USA, na terenach zalewowych.

Wymagania: Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, choć może też rosnąć na suchszych (szybciej się starzeje). Stanowisko słoneczne do półcienistego. Gatunek odporny na zanieczyszczenie powietrza. Mrozoodporny.

Zastosowanie: Gatunek parkowy, najlepiej prezentuje się swobodnie rosnący na trawniku. Nie powinien być stosowany do obsadzania ulic ze względu na łamliwe konary oraz ekspansywne korzenie. Często wykonywane cięcie tego klonu powoduje oszpecenie jego naturalnego zwisającego pokroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.