Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna


Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna
Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna, owoce - kiwi
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna, owoce – kiwi

Dekoracyjność: Pnącze wijące się pędami, o zdobne przede wszystkim z bujnego ulistnienia, kwiaty bez znaczenia zdobniczego, owoce zielone jadalne („kiwi”).

Pochodzenie: Japonia, Chiny.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna, owijający się pęd
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna, owijający się pęd

Opis: Pnącze dorastające do kilkunastu metrów, wijące się pędami. Rdzeń wewnątrz pędów blaszkowaty. Liście sercowate, skórzaste, ciemnozielone. Kwiaty dość duże, białe z czerwonymi pylnikami, pachnące, zebrane w pęczki w kątach liści. Kwitnienie w V-VI. Jest to roślina dwupienna (oddzielnie egzemplarze męskie i żeńskie). Owocem jest zielonkawa jagoda, o słodkawym smaku (nieco przypominającym kiwi) i dużej wartości odżywczej, owoce dojrzewają we IX. Aby otrzymać owoce należy posadzić obok siebie egzemplarz męski i żeński.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna, kwiaty
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna, kwiaty

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Gleby żyzne, wilgotne, dobrze reaguje na dodanie nawozu organicznego. Preferuje gleby wapienne. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Bardzo dobrze znosi nasze zimy. Jest gatunkiem niekłopotliwych  i właściwie „bezobsługowym”.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna, zawiązujące się owoce
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna, zawiązujące się owoce

Zastosowanie: Gatunek ozdobny i użytkowy (jadalne owoce). Doskonale nadaje się do pokrywania ścian (potrzebna krata lub siatka, aby pędy mogły się owijać), altan i pergoli.

Rozmnażanie: Wysiew nasion, sadzonki zielne i odkłady.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

69 + = 77