Adonis vernalis – miłek wiosenny


Adonis vernalis - miłek wiosenny
Adonis vernalis – miłek wiosenny

Pochodzenie: Występuje w Europie i na Syberii, także gatunek rodzimy, jest to roślina typowo stepowa. W naturalnym środowisku objęty jest ochroną gatunkową, ponieważ jest bardzo rzadki (niewielkie skupiska można podziwiać na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Poznańskim).

Opis: Wysokość do 60 cm. Tworzy kępki prostych, skąpo owłosionych pędów. Pędy są dwojakiego rodzaju: płonne oraz kwiatostanowe. Liście wielodzielne, pierzaste, pojawiające się po kwitnieniu. Pędy nadziemne czernieją i zamierają w drugiej połowie lata. Kwiaty złoto żółte, osadzone pojedynczo na wierzchołkach pędów. Kwitnienie w III-V. Kwiaty rozwijają się stopniowo. Otwierają się tylko w czasie słonecznej i bezwietrznej pogody. Po kwitnieniu na roślinie tworzą się charakterystyczne zielone owoce, podobne do owocu morwy. Owoce te łatwo opadają po dojrzeniu (VI). Wytwarzają bardzo dużo nasion. Rośnie kilka lat w tym samym miejscu.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, zaciszne i ciepłe. Gleba średnio wilgotna, pulchna, dobrze zdrenowana, z dużą zawartością wapnia. Dobrze znosi suszę.

Uprawa: Nie należy zbyt często przesadzać, gdyż gatunek ten źle reaguje na zmianę miejsca i gorzej kwitnie.

Rozmnażanie: Z nasion, których część może wschodzić nawet w drugim roku po wysiewie. Nasiona zbieramy tuż przed ich dojrzeniem i natychmiast wysiewamy, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Siewki rosną bardzo wolno i wymagają troskliwej pielęgnacji. Miłek otrzymany z nasion zakwitnie dopiero po 3-4 latach. Można też dzielić kępy po kwitnieniu.

Zastosowanie: W stepowych partiach ogrodu, zwłaszcza w zestawieniu z trawami. Można go sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach. Stosowany też w ziołolecznictwie (zawiera glikozydy i flawonoidy). Pomocny przy schorzeniach mięśnia sercowego. Roślina trująca.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

56 + = 59