Adonis vernalis – miłek wiosenny


Pochodzenie i opis
Adonis vernalis - miłek wiosenny
Adonis vernalis – miłek wiosenny

Adonis vernalis – miłek wiosenny występuje w Europie i na Syberii. Jest gatunkiem rodzimym. Jest rośliną typowo stepową. W naturalnym środowisku objęto go ochroną gatunkową, ponieważ jest bardzo rzadki. Niewielkie skupiska można podziwiać na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Poznańskim.

Jest to bylina zimująca w gruncie. Osiąga wysokość 60 cm. Ma  czarny, rozgałęziony korzeń. Tworzy kępki prostych, skąpo owłosionych pędów. Pędy są dwojakiego rodzaju: płonne oraz kwiatostanowe. Liście są pierzaste, koperkowate. Pędy nadziemne czernieją i zamierają w drugiej połowie lata, po dojrzeniu nasion.

Kwiaty są duże, o błyszczących złoto żółtych płatkach.  Kwiaty osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Miłek kwitnie wcześnie – już w III-V. Kwiaty rozwijają się stopniowo, a kwitnienie trwa nawet kilka tygodni. Kwiaty otwierają się tylko w czasie słonecznej i bezwietrznej pogody. Po kwitnieniu roślina tworzy charakterystyczne zielone owoce, podobne do owoców morwy. Owoce te łatwo opadają po dojrzeniu (VI). Wytwarzają bardzo dużo nasion. Rośnie kilka lat w tym samym miejscu i nie lubi przesadzania. Cała roślina jest silnie trująca.

Adonis vernalis – miłek wiosenny
Wymagania i uprawa

Miłek koniecznie musi rosnąć na stanowisku słonecznym, zacisznym i ciepłym. Gleba powinna być średnio wilgotna i dobrze zdrenowana. Koniecznie musi odznaczać się dużą zawartością wapnia. Miłek dobrze znosi suszę. Jest w pełni mrozoodporny. Zimę może natomiast cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci w glebie. Warto więc przed sadzeniem pamiętać o dobrym drenażu w okolicy korzeni.

Miłek nie znosi przesadzania, źle reaguje na zmianę miejsca i gorzej kwitnie.

Rozmnażanie

Miłki można rozmnażać z nasion, których część może wschodzić nawet w drugim roku po wysiewie. Nasiona zbieramy tuż przed ich dojrzeniem i natychmiast wysiewamy, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Siewki rosną bardzo wolno i wymagają troskliwej pielęgnacji. Miłek otrzymany z nasion zakwitnie dopiero po 3-4 latach.

Można też dzielić kępy po kwitnieniu.

Zastosowanie

Miłki sadzi się w stepowych partiach ogrodu, zwłaszcza w zestawieniu z trawami. Można go sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach. Przy wyborze miejsca dla miłka należy pamiętać, że w drugiej połowie lata zanika część nadziemna rośliny.

Stosowany jest też w ziołolecznictwie, ponieważ zawiera liczne glikozydy i flawonoidy. Jest pomocny przy leczeniu schorzeń mięśnia sercowego. Jest rośliną trującą.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *