Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały


Aesculus hippocastanum - kasztanowiec biały
Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały

Opis: Wysokie drzewo dorastające do 25 m o bardzo regularnej koronie. Często dolne gałęzie przewisają aż do ziemi. Kora drzewa łuszczy się i odrywa płatami podobnie jak u jaworu. W stanie bezlistnym łatwo rozpoznawalny dzięki grubym lepkim pąkom. Liście dłoniasto złożone, składające się z 5-7 listków.

Aesculus hippocastanum - kasztanowiec biały, młody owoc
Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały, młody owoc

Kwiaty białe z żółtymi i czerwonymi plamami, zebrane w wiechowate stojące kwiatostany. Kwitnienie na początku maja (symbol egzaminu maturalnego). Jesienią pojawiają się owoce – zielone kolczaste torebki ze znanym wszystkim brązowym nasieniem w środku.

Występowanie: Rośnie dziko na Bałkanach, choć wielu Polaków uważa go za drzewo rodzime, gdyż tak mocno wrósł w krajobraz naszych ogrodów od XVII w.

Wymagania: Najlepiej czuje się w miejscach dobrze oświetlonych, ciepłych i osłoniętych. Typowy pokrój i rozmiary osiąga jedynie na świeżych, żyznych, stale lekko wilgotnych glebach. Dobrze znosi nasze zimy.

Zastosowanie: Doskonały gatunek soliterowy (do sadzenia pojedynczo). Można też tworzyć aleje kasztanowe w dużych parkach i na bulwarach. Nie polecany do obsadzania ulic i parkingów ze względu na zaśmiecanie w okresie owocowania. Wskazane jest sadzenie pojedynczych egzemplarzy na placach zabaw i w ogródkach przedszkolnych ze względu na kasztany wykorzystywane do robienia ludzików.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.