Ageratum houstonianum – żeniszek meksykański


Ageratum houstonianum - żeniszek meksykański
Ageratum houstonianum – żeniszek meksykański

Dekoracyjność: Podstawowy gatunek do obsadzania kwietników sezonowych, szczególnie na kwietniki dywanowe. Należy do tzw. piątki szklarniowej (obok lobelii, begonii, szałwii i petunii). Ma bardzo gęste kwiatostany, najbardziej cenione i najchętniej sadzone są odmiany o kwiatach fioletowych i niebieskich, szczególnie ładnie prezentują się zwarte krzaczaste niskie odmiany.

Pochodzenie: Ameryka Południowa (Meksyk), gdzie jest  byliną.

Wysokość: 10 -70 cm, w zależności od odmiany.

Pędy i liście: Roślina o krzaczastym pokroju i gęsto ulistnionych pędach. Liście sercowate, karbowane, owłosione przez co są szorstkie w dotyku.

Kwiaty: Niebieskie, fioletowe, białe lub różowe, zebrane w koszyczki zebrane w baldachogrona. Kwitnienie w VI-X.

Nasiona: Owocem są podłużne brązowe niełupki (6000 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne i cieple, gleba dość żyzna. Do dobrego kwitnienia koniecznie wymaga stale wilgotnego podłoża.

Uprawa: Wysiew nasion w II-IV w szklarni w temperaturze 18-20oC. Siewki pikujemy, a następnie doniczkujemy. Aby rośliny dobrze rozkrzewiały się warto je uszczknąć. Wysadzamy do gruntu w połowie V. Można też sadzonkować rośliny przechowane przez zimę w chłodnych i widnych pomieszczeniach (produkcja taka jest mało opłacalna, chyba, że posiadamy jakąś szczególnie oryginalną odmianę).

Zastosowanie: Żeniszek należy do podstawowego wyboru roślin kwietnikowych, obwódkowych oraz do obsadzania pojemników. Doskonale prezentuje się w zestawieniach z roślinami kwitnącymi na żółto i pomarańczowo.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 + = 84