Akebia quinnata – akebia pięciolistkowa


Akebia quinnata - akebia pięciolistkowa
Akebia quinnata – akebia pięciolistkowa
Akebia quinnata - akebia pięciolistkowa
Akebia quinnata – akebia pięciolistkowa

Dekoracyjność: Dłoniaste gęste liście

Pochodzenie: Japonia, Chiny

Opis: Delikatne, niezbyt silnie rosnące pnącze (rocznie 1-3 m) owijające się pędami wokół podpór. Liście dłoniastozłożone,ciemnozielone na cienkich ogonkach, osadzone po kilka na krótkopędach. Liście są pół zimozielone – pozostają na roślinie aż do XII, a potem zaczynają powoli opadać.

Akebia owija się pędami wokół podpór
Akebia owija się pędami wokół podpór

Kwiaty niewielkie i nieliczne o niewielkich walorach zdobniczych, choć bardzo oryginalne, zebrane w krótkie zwisające grona. Kwiaty są rozdzielnopłciowe – oddzielnie męskie i oddzielnie żeńskie, choć na tym samym osobniku (roślina jednopienna). Kwiaty męskie są drobne fioletowo czerwone na krótkich szypułkach, żeńskie fioletowe, większe, grubsze, o przyjemnym zapachu. Kwitnienie w V. Owocem jest wydłużona, jasnofioletowa mięsista torebka (IX-X).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, najlepiej kwitnie na południowej wystawie, znosi cień. Najlepiej zimuje w Polsce zachodniej, w innych częściach kraju może przemarzać, dlatego należy okrywać młode osobniki. Po przemarznięciu łatwo odrasta od podstawy. Gleba żyzna i dość wilgotna, choć toleruje też słabsze gleby, ale na nich słabiej rośnie i zimuje.

Zastosowanie: Do okrywania niskich pergoli, słupów i ogrodzeń lub jako roślina okrywowa w przypadku braku podpory.

Rozmnażanie: Najczęściej z odkładów poziomych powtarzanych, rzadziej z sadzonek zielnych lub przez wysiew nasion zaraz po zbiorze

Odmiany:

  • `Alba` – odmiana o białych kwiatach, zarówno męskich jak i żeńskich
  • `Variegata` – odmiana o liściach z białym nakrapianiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 3