Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy


Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy
Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy

Coraz częściej uprawiany, ale ciągle nie doceniany gatunek o bardzo niewielkich wymaganiach.

U nas w Polsce jest bardzo pospolitym gatunkiem podgórskich i górskich łąk (chyba porównywalny z krwawnikiem pospolitym na łąkach nizinnych). Tak więc można go przywieźć do ogródka jako pamiątkę z wakacji (pod warunkiem, że nie wykopiemy go w Parku Narodowym ani rezerwacie).Dzięki przywrotnikowi nasza rabata zyska delikatną żółtozieloną barwę kwiatów i srebrnoszary kolor liści, które po deszczu dodatkowo

Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy
Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy

mienią się kropelkami wody.

Pochodzenie i opis: Występuje w Karpatach i Azji Mniejszej, na łąkach średnio wilgotnych do wilgotnych, także gatunek rodzimy. Wysokość 30 – 50 cm. Tworzą zwarte półkoliste kępy. Liście prawie okrągłe, szarozielone. Są bardzo dekoracyjne po deszczu i rankiem, gdyż zatrzymują błyszczące krople wody. Liście rozwijają się wcześnie wiosną. Kwiaty zielono żółtawe, drobne, zebrane w luźne wierzchotki. Kwitnienie w VI-VIII.

Wymagania: Bardzo mało wymagający. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, najlepiej na miejscu średnio wilgotnym. Toleruje stanowisko ciepłe, gdy gleba jest dostatecznie wilgotna. Gleba średnio wilgotna i żyzna, najlepiej gliniasta. Nie lubi gleb ubogich, piaszczystych ani żwirowych czy kamienistych. Wrażliwy na sadzowatość liści, zwłaszcza pod chorymi drzewami, dlatego nie powinien rosnąć pod lipami ani dębami.

Uprawa: Bylina łatwa w uprawie. Dzięki gęstemu ulistnieniu i szybkiemu rozrastaniu się nie pozwala rosnąć chwastom. Pod koniec zimy usunąć resztki liści z poprzedniego okresu wegetacji. Wiosną zasilić nawozami mineralnymi lub organicznymi. Podlewać w czasie suszy. Usuwać przekwitłe kwiatostany. W październiku warto rośliny przykryć korą lub torfem, zabezpieczając w ten sposób przed mrozem.

Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych na początku zimy i przemrożonych. Po przemrożeniu nasiona kiełkują w temperaturze 10-15oC po 12-15 dniach, na świetle. Przez podział zimą, wiosną lub jesienią rozrośniętych egzemplarzy. Przez sadzonki kłączowe, posadzone w szklarni pod parapetem od XI. Wyrastają w III-V.

Zastosowanie: Dekoracyjne kwiaty i liście. Zwykle sadzi się go w środku rabaty. Nadaje się na rabaty, na brzegu zbiorników wodnych, dobra bylina okrywowa w lekkim cieniu drzew. Charakterystyczna barwa kwiatów harmonizuje z każdą prawie barwą kwiatów.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.