Allium giganteum – czosnek olbrzymi


Allium giganteum – czosnek olbrzymi
Allium giganteum – czosnek olbrzymi
Pochodzenie i opis

Allium giganteum – czosnek olbrzymi pochodzi z Himalajów, gdzie jest rośliną stepową.

Czosnek olbrzymi jest rośliną cebulową zimującą w gruncie o cebulach wieloletnich, okrytych jasną łuską zewnętrzną.

Osiąga wysokość nawet 150 cm. Liście tworzą rozetę, są szerokie, wywinięte i leżą na podłożu. Liście mają kolor niebieskawy. Kwiaty są drobne, fioletowe. Są zebrane w duże zbite i główkowate baldachy na wierzchołku nagiego, grubego pędu kwiatostanowego. Kwitnie w VI-VIII. Po kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają. Jeżeli nie przytniemy przekwitłych kwiatów, to w ich miejsce pojawia się owoc – torebka wypełniona nasionami.

Wymagania i uprawa

Czosnek olbrzymi doskonale rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Musi być sadzony na glebach przepuszczalnych, lekkich i bogatych w wapń.

Cebule sadzi się do gruntu we IX-X. Przed zimą warto przykryć zagony warstwą kory lub słomy. Wykopywanie przeprowadza się późnym latem, najlepiej co 4-5 lat. Cebule wymagają przechowywania w miejscu przewiewnym i suchym.

Rozmnażanie

Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Rośliny kwitną po 2-3 latach.

Ponadto można wysiewać nasiona w XII-III pod osłonami lub w IV do gruntu. Nasiona wschodzą w temperaturze ok 10-15oC. Siewki pikujemy kępkami. Kwitnące rośliny uzyskujemy po 3 latach.

Zastosowanie

Czosnek olbrzymi doskonale nadaje się do tworzenia grup jednogatunkowych na letnich rabatach. Można go stosować na kwiat cięty. Owocostany wykorzystuje się do suchych kompozycji.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *