Allium moly – czosnek południowy, czosnek złocisty


Allium moly - czosnek południowy, czosnek złocisty
Allium moly – czosnek południowy, czosnek złocisty

Dekoracyjność: Żółte wiosenne kwiatostany.

Pochodzenie: Pochodzi z Hiszpanii i Południowej Francji.

Opis: Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych białą łuską zewnętrzną. Wysokość do 30 cm. Liście szarozielone, trawiaste, lekko wzniesione. Kwiaty drobne, żółte, zebrane w baldachy na wierzchołku nagiego pędu kwiatostanowego. Kwitnienie w V-VI. Po kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają.

Wymagania: Doskonale rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych, choć znosi lekki półcień. Cebule sadzimy na glebach przepuszczalnych, lekkich, bogatych w wapń.

Uprawa:  Cebule sadzi się do gruntu we IX-X. Przed zimą warto przykryć cebule warstwą kory lub słomy. Wykopywanie późnym latem, najlepiej co 5-6 lat. Cebule wymagają przechowywania w miejscu przewiewnym i suchym.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia dużych grup z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Można go sadzić w ogrodach skalnych oraz pod drzewami i krzewami. Nadaje się na kwiat cięty.

Rozmnażanie: Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Łatwo daje samosiew.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2