Althea rosea – prawoślaz lekarski, malwa


Althea rosea - prawoślaz lekarski, malwa
Althea rosea – prawoślaz lekarski, malwa

Pochodzenie: z Chin i Półwyspu Bałkańskiego. Jest rośliną wieloletnią, ale najobficiej i najładniej kwitnie w drugim roku uprawy, dlatego traktowana jest jako roślina dwuletnia

Opis: Wysokość 200-250 cm. Liście i łodygi są lekko owłosione, łodyga prosta, twarda, wzniesiona. Roślina wytwarza silny i głęboki korzeń palowy. Kwiaty wyrastają po 1-2 z kątów liści wzdłuż całego pędu (tworzą kłosowaty kwiatostan), są pojedyncze, półpełne lub pełne, o dużej gamie barw. Kwitnienie bardzo obfite w drugiej połowie lata (VII-IX).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, osłonięte, ciepłe, najlepiej przy nagrzanej południowej ścianie. Gleba piaszczysto-gliniasta, zasobna, niezbyt wilgotna.

Althea rosea - prawoślaz lekarski, malwa - nasiona
Althea rosea – prawoślaz lekarski, malwa – nasiona

Uprawa: Wysiew nasion w V-VI na rozsadniku lub w zimnym inspekcie, na miejsce stałe wysadzamy we IX-X lub w IV następnego roku. Na zimę okrywamy młode rośliny stroiszem. Można też sporządzać sadzonki lub podział. Wyrośnięte, kwitnące rośliny wymagają podpierania.

Zastosowanie: Doskonała roślina do sadzenia pod ścianami, wzdłuż ogrodzeń, typowa roślina „wiejskich” ogródków. Jest to od dawna znana roślina lecznicza, stosowana w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =