Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska


Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) - amsonia nadreńska
Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce północnej, w leśnych zaroślach.

Dekoracyjność: Delikatne, liczne jasnoniebieskie kwiaty.

Opis: Tworzy gęstą kępę, dorasta do 50 – 100 cm. Liście ma wąskie, delikatne, podobne do liści większości wierzb. Pędy delikatne, pokładające się. Po złamaniu pędy wydzielają lepki sok mleczny. Największą ozdobą rośliny są delikatne gwiazdkowate kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany na wierzchołkach pędów. Kwitnienie w VI-VII. Na zimę część nadziemna zamiera.

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowiskach lekko ocienionych, chłodnych, na glebie żyznej stale lekko wilgotnej choć całkiem dobrze znosi krótkotrwałe susze. Nie lubi kwaśnych gleb. W miejscach mocno nasłonecznionych słabiej kwitnie, a kwiaty są prawie białe. Nie lubi przesadzania, po zmianie miejsca lub rozmnażaniu przez podział może nie kwitnąć nawet przez kilka lat. Jest mrozoodporna.

Uprawa: Posadzona w miejscach słonecznych wymaga regularnego podlewania. Po kwitnieniu warto przycinać nadmiernie wyciągnięte kępy, aby nadać roślinie krzaczasty zwarty pokrój. W czasie kwitnienia wymaga podpierania.

Zastosowanie: Gatunek rzadko stosowany w naszych ogrodach. Najlepiej wygląda w nieco dzikich zakątkach ogrodu, w nasadzeniach naturalistycznych, do sadzenia pod niewielkimi drzewami.

Rozmnażanie: Najłatwiej można ją rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Rzadziej stosowany jest wysiew nasion. Jest to sposób czasochłonny ze względu na potrzebę kilkumiesięcznej stratyfikacji.


POZOSTAŁE GATUNKI:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.