Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska


Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) - amsonia nadreńska
Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska

Amsonia tabernaemontana – amsonia nadreńska rośnie dziko w Ameryce północnej, w leśnych zaroślach.

Dekoracyjność: Delikatne, liczne jasnoniebieskie kwiaty.

Opis: Tworzy gęstą kępę, dorasta do 50 – 100 cm. Liście ma wąskie, delikatne, podobne do liści większości wierzb. Pędy delikatne, pokładające się. Po złamaniu pędy wydzielają lepki sok mleczny. Największą ozdobą rośliny są delikatne gwiazdkowate kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany na wierzchołkach pędów. Kwitnienie w VI-VII. Na zimę część nadziemna zamiera.

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowiskach lekko ocienionych, chłodnych, na glebie żyznej stale lekko wilgotnej choć całkiem dobrze znosi krótkotrwałe susze. Nie lubi kwaśnych gleb. W miejscach mocno nasłonecznionych słabiej kwitnie, a kwiaty są prawie białe. Nie lubi przesadzania, po zmianie miejsca lub rozmnażaniu przez podział może nie kwitnąć nawet przez kilka lat. Jest mrozoodporna.

Uprawa: Posadzona w miejscach słonecznych wymaga regularnego podlewania. Po kwitnieniu warto przycinać nadmiernie wyciągnięte kępy, aby nadać roślinie krzaczasty zwarty pokrój. W czasie kwitnienia wymaga podpierania.

Zastosowanie: Gatunek rzadko stosowany w naszych ogrodach. Najlepiej wygląda w nieco dzikich zakątkach ogrodu, w nasadzeniach naturalistycznych, do sadzenia pod niewielkimi drzewami.

Rozmnażanie: Najłatwiej można ją rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Rzadziej stosowany jest wysiew nasion. Jest to sposób czasochłonny ze względu na potrzebę kilkumiesięcznej stratyfikacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + = 8