Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek


Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek
Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek

Dekoracyjność: Jest niewątpliwie jednym z symboli wiosny, bardzo często spotykany w czasie wiosennych wycieczek po lasach i parkach. Jego drobne lecz bardzo liczne białe kwiaty już z daleka przyciągają wzrok wśród bezlistnych i smutnych jeszcze drzew. Decydując się na ten gatunek zawilca musimy jednak pamiętać, że po kwitnieniu cała część nadziemna stopniowo zanika, pozostawiając pustą przestrzeń na rabacie.

Pochodzenie i opis: Gatunek rodzimy, rośnie w runie leśnym lasów liściastych i mieszanych prawie całej Polski. Jest to najczęściej spotykany u nas zawilec. Wytwarza cienkie, poziome, brązowe kłącza, dzięki którym się rozrasta. Wysokość do 25 cm. Tworzy rozległe kwieciste dywany. Liście trójdzielne, mocno wcinane, osadzone po trzy na łodydze.

Kwiaty są białe, a z zewnątrz różowawe, wyrastają pojedynczo na krótkich pędach kwiatostanowych. Kwiaty zamykają się i przewisają przy pochmurnej pogodzie oraz wieczorem i w nocy. Kwiaty owadopylne. Kwitnienie już w III-IV, gdy tylko zniknie śnieg.

Czy wiesz, że …

owocem jest mały owłosiony orzeszek z niewielkim wyrostkiem (elajosom) dzięki któremu nasiona rozsiewane są przez mrówki.

Po kwitnieniu część nadziemna rośliny zanika. Cała roślina jest lekko trująca – zawiera m.in. anemoninę, która drażni skórę i błony śluzowe, powoduje zapalenie spojówek. Jednakże po wysuszeniu roślina staje się nieszkodliwa.

Wymagania: Stanowisko półcieniste. Gleba dość żyzna i wilgotna, próchniczna.

Rozmnażanie: Przez podział kłączy latem i z nasion.

Zastosowanie: Do sadzenia pod drzewami i krzewami, do tworzenia dużych grup, do ogrodów naturalistycznych.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *