Anigozanthos x hybridus – angizantos mieszańcowy, kangurza łapa


Anigozanthos x hybridus – kangurza łapa
Anigozanthos x hybridus – kangurza łapa

Pochodzenie: Rośnie dziko w zachodniej Australii, na suchych piaszczystych glebach.

Anigozanthos x hybridus – kangurza łapa, oryginalne kwiatostany
Anigozanthos x hybridus – kangurza łapa, oryginalne kwiatostany

Opis: Kwitnące okazy dorastają do 30 cm. Gatunki dzikie mogą dorastać do 200 cm. Roślina wytwarza podziemne kłącza, z których wyrastają liście i pędy kwiatostanowe. Gromadzony w kłączu i korzeniach sok pozwala przetrwać ekstremalne warunki suszy. Pędy kwiatostanowe, liście i kwiaty sztywne, pokryte delikatnym meszkiem. Liście wąskie trawiaste, wyrastające bezpośrednio z podłoża, tworzące gęste kępy, dzięki którym roślina intensywnie się rozrasta. Kwiaty bardzo oryginalne, rurkowate, żółte, pomarańczowe lub czerwone, zebrane w kłosy, najładniej wyglądają jeszcze nie otwarte, po otwarciu ukazują się żółte pylniki. Główne kwitnienie przypada na lato. Aby roślina długo kwitła należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Kangurza łapa - otwarty kwiat
Kangurza łapa – otwarty kwiat

Wymagania i uprawa: Kangurza łapa uwielbia słońce, może stać nawet na bardzo nasłonecznionym parapecie. Przy niedostatku światła roślina nie kwitnie. Lato może spędzać w zacisznym ogrodzie lub balkonie. Temperatura powietrza w okresie wegetacji powinna wynosić ok. 20oC, a w okresie spoczynku (zimą) wystarczy ok. 10oC. Rośliny doniczkowe wymagają systematycznego podlewania, jednak korzenie nie mogą stać w wodzie. Roślina nie powinna być zraszana, gdyż łatwo zapada na choroby grzybowe. Doskonale natomiast znosi niską wilgotność naszych mieszkań zimą (40%). Nie znosi przenawożenia i nadmiernego zasolenia podłoża, wystarczy jedna dawka nawozu co 3 tygodnie (stężenie o połowę mniejsze niż podaje producent).

Rozmnażanie:  Podział rozrośniętych kęp wiosną.

Zastosowanie: Oryginalna, jeszcze mało znana roślina doniczkowa ozdobna zarówno z kwiatów jak i z liści. Kwiaty mogą być stosowane do świeżych (duża trwałość w wazonie) i suchych bukietów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

45 − 35 =