Anthurium andreanum – anturium Andreego


Pochodzenie i opis


Anthurium andreanum – anturium Andreego
Anthurium andreanum – anturium Andreego

Gatunek wyjściowy dla współcześnie uprawianych odmian anturium pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie dziko w tropikalnej dżungli.

Anturium dorasta do ok. 60 cm. Tworzy krótki pęd i długoogonkowe, strzałkowate, skórzaste liście. Z węzłów wyrastają korzenie przybyszowe, które w dżungli pełnią rolę podporową – anturium jest epifitem (rośliną nadrzewną). Liście stanowią ważny element dekoracyjny gatunku.

Anthurium andreanum – anturium Andreego
Anthurium andreanum – anturium Andreego

Główną ozdobną rośliny jest barwna pochwa otaczająca sterczącą kolbę. Kolba to kwiatostan złożony z pojedynczych drobnych kwiatów, najczęściej żółtej barwy. Pochwa jest skórzasta, błyszcząca, najczęściej czerwona, ale uprawiane są odmiany o pochwie pomarańczowej, białej, różowej, seledynowej. Kwiaty pojawiają się najliczniej w II-VI. Kwiaty i otaczające je pochwy są bardzo trwałe – w wazonie mogą stać nawet miesiąc.

Co lubi anturium


Anturium uprawia się w dużych jasnych szklarniach
Anturium uprawia się w dużych jasnych szklarniach

Anturium jest rośliną trudną do uprawy w naszych suchych mieszkaniach. Najlepiej udaje się w tropikalnej szklarni. Przez prawie cały rok wymaga wysokich temperatur powietrza (ok. 25-28oC) oraz podłoża(ok. 20-25oC), jedynie jesienią i na początku stycznia należy obniżyć temperaturę powietrza do ok. 15-18oC.

Anturium wymaga także bardzo wysokiej wilgotności powietrza – w granicach 90%. Najlepiej rośnie w podłożu organicznym i kwaśnym (pH 4,5-5,5), np. w torfie wysokim z dodatkiem kory sosnowej. Nie znosi zasolenia podłoża. Najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, nie znosi bezpośredniego padania promieni słonecznych.

Jak uprawiać anturium


Rośliny w szklarni sadzi się na zagonach w rozstawie 40cm x 40cm lub do doniczek. Polewamy wodą miękką, ogrzaną. Nawozimy co 2 tygodnie silnie rozcieńczonym nawozem. W czasie spoczynku, podczas obniżenia temperatury, ograniczamy podlewanie i nawożenie (nawozimy raz w miesiącu). Bardzo dobrze reaguje na zraszanie liści i powietrza wokół roślin, natomiast nie należy zraszać kwiatów (po kroplach wody zostają brunatne plamy).

Rozmnażanie


Wegetatywnie można rozmnażać anturium przez sadzonki pędowe lub podział rozrośniętych egzemplarzy. W uprawie towarowej stosuje się obecnie rozmnażanie in vitro. Rozmnażanie wegetatywne jest łatwe i szybkie, chętnie stosowane przy rozmnażaniu odmian uprawnych. Rośliny wyprodukowane z sadzonek rosną szybko i szybko wchodzą w okres kwitnienia (po ok. roku). Niektóre rasy anturium można rozmnażać z nasion, jednak jest to metoda bardzo długotrwała, siewki rosną wolno i kwitną dopiero po ok. 1,5-2 latach.

Zastosowanie


Ten gatunek anturium produkowany jest przede wszystkim na kwiat cięty (ścina się je gdy dolne kwiaty w kolbie są w fazie pylenia do wysokości 2/3 kolby). Coraz częściej anturium jest stosowanye jako roślina doniczkowa.


Kilka impresji z Keukenhof


Kilka ciekawych odmian


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 − 53 =