Antirrhinum majus – wyżlin większy, lwia paszcza


Antirrhinum majus - wyżlin większy, lwia paszcza
Antirrhinum majus – wyżlin większy, lwia paszcza

Pochodzenie: Południowa Europa i Afryka Północna (tam jest  byliną).

Wysokość: Od 15 nawet do 80 cm (w zależności od odmiany).

Pędy i liście: Pędy lekko zdrewniałe, od dołu rozgałęzione, lekko owłosione. Liście lancetowate, gładkie, błyszczące, ciemnozielone.

Kwiaty: Grzbieciste, na krótkich łodyżkach, zebrane w grona. Barwy kwiatów bardzo różne, jedno lub dwubarwne, pastelowe. Kwitnienie od VI i rozciąga się do późnej jesieni.

Nasiona: Drobne, okrągłe, brunatne (5000-8000 sztuk/1 g), zebrane w owocach typu torebka.

Wymagania: Gleby żyzne piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, stanowisko słoneczne i ciepłe. Jest to gatunek odporny na wiosenne przymrozki.

Zastosowanie: Przede wszystkim na kwiat cięty, ponadto na kwietniki, obwódki oraz do obsadzania pojemników (szczególnie odmiany karłowe),

Uprawa: Wysiew nasion w III w szklarni lub ciepłego inspektu (temp. ok. 20oC). Nasion nie przykrywamy podłożem, ponieważ są bardzo drobne. Siewki pojawiają się po ok. 14 dniach. Siewki pikujemy. Dobrze jest uszczykiwać wierzchołki przepikowanych roślin w celu rozkrzewienia. Na miejsce stałe sadzimy na przełomie IV i V w rozstawie 25-30 cm x 30-40 cm (w zależności od odmiany). Można też wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu w IV.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

31 + = 33