Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum – orlik mieszańcowy


Dekoracyjność: Charakterystyczne kwiaty, bez walorów zdobniczych po okresie kwitnienia.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w północnej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich, w Europie. Wytwarza mięsiste, grube kłącza. Wysokość 40-70 cm. Tworzy wzniesioną kępę, rzadką i wymagającą podpory w czasie silnych wiatrów. Liście złożone, trójdzielne, niebieskawo zielone, żółknące po kwitnieniu. Kwiaty w barwach zależnych od odmiany, o charakterystycznym kształcie, z ostrogą od tyłu, zebrane po kilka do kilkunastu na jednym pędzie kwiatostanowym. Kwitnienie w V-VI. Owocem są mieszki. Orliki łatwo się rozsiewają. Zawiera substancje trujące. Należy do bylin krótkowiecznych.

Wymagania: Stanowisko półcieniste, bo wtedy lepiej i dłużej kwitnie. Nie lubi pełnego słońca. Gleba żyzna, średnio wilgotna, lekka, próchniczna.

Uprawa: Podlewać w czasie suszy. Rośliny muszą być regularnie wymieniane co kilka lat. Usuwać przekwitłe kwiaty, aby nie dopuścić do samosiewów.

Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych w III-VI, w temp.ok.20°C. Jeżeli zbieramy nasiona z własnej rabaty, to wysiewamy je od razu po zbiorze. Rośliny łatwo krzyżują się. Kiełkują łatwo na świetle po upływie 5-6 tygodni. Podział jest trudny i ryzykowny.

Zastosowanie: Na rabatach, na kwiat cięty, niższe gatunki i odmiany do ogródków skalnych i alpinarium. Nie zaleca się sadzić go na brzegu rabaty, gdyż zanikają po kwitnieniu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 89 = 96