Armeria maritima – zawciąg nadmorski


Armeria maritima - zawciąg nadmorski
Armeria maritima – zawciąg nadmorski

Dekoracyjność: Należy do podstawowych gatunków bardzo chętnie uprawianych w naszych ogrodach. Zawciąg jest efektowny przez cały rok, dekoracyjny jest niewątpliwie jego poduszeczkowaty pokrój, trawiaste liście oraz kwiaty ukazujące się przez całe lato. Ponadto jest to gatunek bardzo odporny i ma wiele zastosowań – od ogrodu skalnego, poprzez rabaty i obwódki aż po kwiat cięty.

Pochodzenie i opis: Występuje w Ameryce Północnej, Europie (również w Polsce) i Azji Zachodniej, na wybrzeżach o piaszczystej glebie oraz na powierzchniach zadarnionych mchem. Wysokość 10-20 cm, a w okresie kwitnienia pojawiają się dodatkowo pędy kwiatostanowe wysokości 15-20 cm. Tworzy zwarte poduszki. Liście trawiaste, ciemnozielone, trwałe. Kwiaty różowe albo białe, zebrane w główkowate kwiatostany podobne do kwiatostanu czosnku, osadzone na bezlistnych pędach. Kwitnie masowo w V-VI, potem słabiej nawet do X. Kępy po 3-4 latach mają tendencję do zasychania od środka, przez co znacznie słabiej kwitną.

Armeria maritima - zawciąg nadmorski, odmiana o białych kwiatach
Armeria maritima – zawciąg nadmorski, odmiana o białych kwiatach

Wymagania: Należy do najmniej wybrednych roślin ogrodu skalnego. Stanowisko słoneczne. Gleba sucha do średnio wilgotnej, lekka, dobrze zdrenowana, inaczej roślina gnije. Nie znosi dużej zawartości wapnia w glebie. Odporna na niskie temperatury.

Rozstawa: 20-30 cm. Zbyt gęste sadzenie może powodować wystąpienie rdzy.

Uprawa: Skracać przekwitłe pędy, aby zapobiec rozsiewaniu się roślin. W zimnych rejonach lekko osłonić na zimę, głównie w czasie bezśnieżnych zim. Kępę należy wykopać i podzielić, gdy zaczyna ona zasychać od środka.

Zasychająca od środka kępa zawciągu wymaga odmłodzenia
Zasychająca od środka kępa zawciągu wymaga odmłodzenia

Rozmnażanie: Przez podział zimą, w IV lub w VII po zakończeniu masowego kwitnienia. Kępki rozdzielamy u nasady korzeni, gdyż same korzenie ciężko się dzielą. Przez sadzonki odrywane z piętką we IX można rozmnażać bardziej intensywnie. Z nasion wysiewanych w V-VII. Siewki wymagają pikowania.

Zastosowanie: Do ogrodów skalnych, wrzosowiskowych (znosi lekkie zakwaszenie podłoża), między płytami chodnikowymi, na murkach, jako roślina kobiercowa zamiast trawnika, na obwódki, jako kwiat cięty. Szczególnie dobrze prezentuje się w większych grupach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

21 + = 26