Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta


Artemisia schmidtiana - bylica Schmidta
Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta

Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta rośnie dziko w wysokich górach Japonii.

Opis: Jest byliną drewniejącą od podstawy. Tworzy srebrne, zwarte poduszki dorastające do 30 cm. Liście pierzaste, srebrzyście owłosione, są główną ozdobą rośliny. Kwiaty drobne, żółte, niepozorne. Kwitnienie w VIII-IX. Roślina dość ekspansywna, łatwo też daje samosiew.

Wymagania: Gatunek bardzo łatwy w uprawie. Do dobrego rozwoju wymaga pełnego słońca oraz przepuszczalnej gleby. Jest w pełni mrozoodporna. Nie znosi stagnującej wody w glebie, na stanowisku wilgotnym może nie przezimować. Na glebie żyznej traci swój zwarty pokrój. Dobrze znosi strzyżenie, zabieg ten wpływa na rozkrzewianie się roślin.

Zastosowanie: Doskonała roślina do zadarniania suchych, mocno nasłonecznionych powierzchni ogrodu. Świetnie prezentuje się w towarzystwie roślin o mocnych barwach. Dobrze rośnie i wygląda w ogrodach skalnych, najlepiej na ich szczycie, gdzie jest sucho, słonecznie i nie ma zalegającej w glebie wody. Można też tworzyć z niej zwarte obwódki i niewielkie żywopłoty.

Rozmnażanie: Można dzielić rozrośnięte kępy. W miarę łatwo rozmnaża się też przez sadzonki wierzchołkowe sporządzane wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w przeciągu 3 tygodni.

Odmiany


`Nana` – bardzo niska, dorastająca do 10 cm;

`Silver Mound` – pokrój bardzo zwarty, liście intensywnie srebrne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

43 − = 37