Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta


Pochodzenie i opis
Artemisia schmidtiana - bylica Schmidta
Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta

Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta rośnie dziko w wysokich górach Japonii.

Jest byliną drewniejącą od podstawy. Tworzy srebrne, zwarte poduszki dorastające do 30 cm. Liście są pierzaste, srebrzyście owłosione. Są główną ozdobą rośliny.

Kwiaty są drobne, żółte, niepozorne. Kwitnienie w VIII-IX. Bylica Szmidta jest rośliną dość ekspansywną, dlatego wymaga w ogrodzie dużo miejsca. Łatwo też daje samosiew.

Wymagania

Gatunek bardzo łatwy w uprawie. Do dobrego rozwoju wymaga pełnego słońca oraz przepuszczalnej gleby. Jest w pełni mrozoodporna. Nie znosi stagnującej wody w glebie, na stanowisku wilgotnym może nie przezimować. Na glebie żyznej traci swój zwarty pokrój. Dobrze znosi strzyżenie, zabieg ten wpływa na rozkrzewianie się roślin.

Zastosowanie

Doskonała roślina do zadarniania suchych, mocno nasłonecznionych powierzchni ogrodu. Świetnie prezentuje się w towarzystwie roślin o mocnych barwach. Dobrze rośnie i wygląda w ogrodach skalnych, najlepiej na ich szczycie, gdzie jest sucho, słonecznie i nie ma zalegającej w glebie wody. Można też tworzyć z niej zwarte obwódki i niewielkie żywopłoty.

Rozmnażanie

Można dzielić rozrośnięte kępy. W miarę łatwo rozmnaża się też przez sadzonki wierzchołkowe sporządzane wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w przeciągu 3 tygodni.

Odmiany

`Nana` – bardzo niska, dorastająca do 10 cm;

`Silver Mound` – pokrój bardzo zwarty, liście intensywnie srebrne.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *