Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta


Asclepias tuberosa - trojeść bulwiasta
Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta

Trojeść bulwiasta ma jaskrawo pomarańczowe kwiaty oraz oryginalne, puchate owocostany.

Pochodzenie: Rośnie dziko we wschodniej części Ameryki Północnej, w suchych lasach, na skalistych nieużytkach, suchych łąkach..

Opis: Dorasta do 1 m. Pod ziemią tworzy zgrubiałe bulwiaste korzenie. Ma wąskie szorstkie liście, ułożone spiralnie wokół łodygi. Łodyga pokryta jest delikatnymi włoskami. Kwitnie w VI-VIII, kwiaty są zebrane na wierzchołkach w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są wyjątkowo jaskrawe, pomarańczowe, miododajne, wabiące też motyle. Na jesieni pojawiają się puchate nasiona wysypujące się z podłużnych strąków.

Wymagania: Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie, najlepiej z dodatkiem żwiru. Na glebie zlewnej, stale wilgotnej zagniwają zgrubiałe korzenie i roślina nie jest zimotrwała. Nie lubi przesadzania.

Uprawa: Przed zimą część nadziemną ścinamy, a glebę wokół rośliny okrywamy suchymi liśćmi i ziemią, albo wykopujemy i przechowujemy w chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach.

Rozmnażanie: Wysiew nasion na wiosnę lub jesienią. Łatwo daje też samosiew, a w miejscach sprzyjających staje się ekspansywna.

Zastosowanie: Doskonała roślina rabatowa, ze względu na jaskrawy kolor kwiatów. Kwiaty trwałe, dlatego nadają się do bukietów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

4 + 1 =