Aster dumosus – aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczasty


Aster dumosus - aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczasty
Aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczasty
Pochodzenie i opis

Aster dumosus – aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczasty wywodzi się z Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się odmiany ogrodowe otrzymane w wyniku prac hodowlanych ze skrzyżowania z astrem nowobelgijskim. Dorasta do wysokości 15-50 cm, wyróżnia się więc wśród astrów jesiennych stosunkowo niskim wzrostem. Pokrój ma zwarty, krzaczasty. Wytwarza cienkie, długie kłącza i dzięki nim rozrasta się na znacznych przestrzeniach (w odróżnieniu od astra nowobelgijskiego).

Liście ma lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty są zebrane w koszyczki, najczęściej w odcieniach fioletu i różu, na ogół z żółtym środkiem. Kwitnie we IX-X.

Wymagania i uprawa

Jest to gatunek niewybredny, jeden z najmniej wymagających wśród bylin ogrodowych. Polecany jest nawet początkującym amatorom. Lubi stanowisko słoneczne, ale chłodne. W miejscu ocienionym słabiej kwitnie i jest podatniejszy na choroby grzybowe. Upał dobrze znosi tylko przy obfitym podlewaniu. Gleba powinna być średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna. Jest bardzo podatny na mączniaka prawdziwego.

W czasie upałów należy go obficie podlewać, co zapobiega to wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Na słońcu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Po kwitnieniu późną jesienią lub wiosną przed wybiciem nowych pędów ścina się uschnięte pędy przy samej ziemi. Warto rośliny co 3-4 lata przesadzać i jednocześnie dzielić.

Rozmnażanie

Aster krzaczasty łatwo rozmnaża się przez podział zimą lub w IV-VI. Można też robić sadzonki wierzchołkowe w IV-V. Sadzonki ukorzeniają się przez 20-25 dni.

Zastosowanie

Aster krzaczasty ładnie prezentuje się na pierwszym planie jesiennych rabat bylinowych. Ponieważ jest niski to nadaje się na obwódki rabat. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych grupach. Łatwo rozrasta się dzięki kłączom. Świetnie nadaje się na wypełnianie luk między kamieniami. Może być także sadzony w pojemnikach. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty. Jest rośliną miododajną.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *