Aster novae-angliae – aster nowoangielski, marcinki nowoangielskie


Aster novae-angliae – aster nowoangielski, marcinki nowoangielskie
Aster novae-angliae – aster nowoangielski, marcinki nowoangielskie

Pochodzenie i opis: Ameryka Północna, skraje słonecznych lasów i łąk. Wysokość 100-200 cm. Gatunek ten różni się pokrojem i wyglądem ogólnym. Tworzy dość sztywne, wzniesione kępy, pędy nieliczne, mocne i sztywne, na szczycie rozgałęzione. Pędy nie pokładają się (pędy Aster novi-belgii mają tendencję do pokładania się). Jest to gatunek wyższy i sztywniejszy od A.novi-belgii. Łodygi u dołu zdrewniałe. W przeciwieństwie do A.dumosus nie tworzy odrostów ani rozłogów. Nie rozrasta się też tak szybko jak A.dumosus i A.novi-belgii.

Liście równowąskie, matowo zielone, pokryte szorstkimi, szarawymi  włoskami (u A.novi-belgii liście są gładkie). Liście mają tendencję do zasychania od dołu. Kwiaty koszyczkowate w kolorach uzależnionych od odmiany, wyrastają na wierzchołkach pędów i tworzą zwarte wiechy (u Aster novi-belgii kwiatostany na całej wysokości rośliny). Kwiaty zamykają się przy pochmurnej pogodzie, wieczorem, w cieniu i po ścięciu (w odróżnieniu od A. novi-belgii). Kwitnienie we IX-XI (nieco później niż A.novi-belgii).

Wymagania: Stanowisko nasłonecznione, ciepłe, z nawet suche. Gleba sucha do średnio wilgotnej, zasobna w składniki pokarmowe i wapń. Na glebie ciężkiej pędy pochylają się.

Uprawa: Podlewać w okresie suszy. Nawozić nawozem wieloskładnikowym z potasem. Skracać pędy po kwitnieniu. Wymaga obfitego nawożenia i nawadniania, w przeciwnym razie liście zasychają przedwcześnie i w większych ilościach. Jest odporniejszy na choroby od A.novi-belgii. Że względu na brak odrostów i rozłogów nie wymaga częstego przesadzania i dzielenia. Nie wymaga palikowania, gdyż mimo silnego wzrostu nie ma tendencji do pokładania się.

Rozmnażanie: Przez podział wiosną lub jesienią, z sadzonek pędowych wiosną.

Zastosowanie: Słoneczne rabaty, grupy parkowe i ogrodowe. Ze względu na zasychanie dolnych liści nie zalecany do sadzenia pojedynczo, a raczej z tyłu roślin niższych. Roślina miododajna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

11 − 10 =