Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca


Begonia semperflorens - begonia stale kwitnąca
Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca

Pochodzenie: Brazylia, gdzie jest byliną.

Wysokość: Do 50 cm, najczęściej uprawiane odmiany niższe do 25 cm.

Pędy i liście: Pędy mięsiste, soczyste, obficie ulistnione. Liście asymetryczne (ukośne, stąd inna nazwa wszystkich begonii – ukośnica), mięsiste, często czerwono zabarwione, błyszczące.

Kwiaty: Kwiaty rozdzielnopłciowe, drobne, zebrane w nieduże baldachy. Żeńskie są 5-płatkowe, a męskie 4-płatkowe. Kwiaty mają barwy białe, różowe, czerwone, kwitną bardzo długo, nawet do X.

Nasiona: Bardzo drobne, okrągłe, brązowe (60 tys. – 90 tys. sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba próchniczna, najlepiej z domieszką ziemi liściowej, luźna, umiarkowanie lecz stale wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Szczególnie wrażliwe są siewki i małe pikówki – wymagają wysokich temperatur (ok. 20oC) oraz są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci (nie wolno moczyć liści), bardzo łatwo atakowane są przez grzyby wywołujące zgorzel siewek.

Zastosowanie: Doskonała roślina na kwietniki dywanowe, obwódki, do pojemników, do uzupełniania barwnych nasadzeń (szczególnie z kwiatami o barwie niebieskiej i żółtej), na cmentarze.

Uprawa: Begonia stale kwitnąca jest rośliną jednoroczną o najdłuższym okresie rozwoju, dlatego aby uzyskać kwitnące rośliny, należy rozpocząć uprawę już w XII/I. Nasiona wysiewamy do skrzynek, do przepuszczalnego podłoża, a ponieważ nasiona są bardzo drobne i wymagają światła do kiełkowania, to nie przykrywamy ich, a tylko lekko wgniatamy w ziemię. Aby nasiona nie przeschły, pojemniki z wysiewami przykrywamy szybą, którą co najmniej raz dziennie podnosimy w celu przewietrzenia. W czasie kiełkowania utrzymujemy temperaturę ok. 20-25oC !!! Siewki są bardzo drobne, wolno rosną i wymagają dwu- lub trzykrotnego pikowania (pierwsze za pomocą specjalnych widełek, bo siewka jest zbyt mała, by ją chwycić palcami). Ponieważ rozsada jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, wysadza się ją na miejsce stałe dopiero na przełomie V i VI. Rozstawa w zależności od przeznaczenia – na kwietnikach dywanowych gęściej – 15 cm x 30 cm, a na rabatach – 20 cm x 40 cm.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 62 = 68