Berberis thunbergii – berberys Thunberga

Berberis thunbergii - berberys Thunberga, owoce

Dekoracyjność: Przewisający pokrój, piękne zabarwienie jesienne liści, jaskrawo czerwone owoce. Wiele bardzo cennych odmian o liściach barwnych w okresie wegetacji.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Japonii. Krzew o wysokości do 1,5 m, rozłożysty, łukowato wygięty. Drewno żółte. Pędy czerwonawe, z pojedynczymi cierniami (przekształcone liście). Liście łopatkowe, drobne, całobrzegie (bez ząbków jak u B.vulgaris). Kwiaty żółte, od zewnątrz zaczerwienione, pojedyncze lub zebrane w pęczki po 2-5, nieprzyjemnie pachnące, miododajne. Pręciki poruszają się przy dotknięciu (sejsmonastia). Kwitnienie w V-VI. Owoce eliptyczne, czerwone i błyszczące, zwisające pojedynczo lub w pęczkach, jadalne (zawierają dużo witaminy C i są bardzo kwaśne). Długo pozostają na gałęziach (nawet zimą).

Mieszaniec berberysów Thunberga i pospolitego - berberys ottawski, kwiatyWymagania: Wymagania glebowe niewielkie – gleba powinna być lekka i przepuszczalna (lepiej sucha niż zbyt wilgotna). Stanowisko słoneczne. Jest mniej odporny na mróz niż B.vulgaris, ale po przemarznięciu łatwo regeneruje. Dobrze znosi przesadzanie, ponieważ ma dużo drobnych korzeni. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Nadaje się do strzyżenia (żywopłoty formowane), choć dużo ładniej wygląda żywopłot nieformowany. Nie jest porażany przez rdzę źdźbłową.

Zastosowanie: Doskonały do tworzenia niskich żywopłotów (obronne ze względu na obecność cierni), do obsadzania skarp, do jesiennych zestawień kolorystycznych (wspaniałe czerwone i pomarańczowe zabarwienie liści), roślina miododajna.

Rozmnażanie: Wysiew nasion jesienią zaraz po zbiorze i oczyszczeniu ich z owocni. Przez sadzonki zielne w VII-VIII, półzdrewniałe w VIII-IX lub zdrewniałe w X-XI.

Odmiany:

  • `Atropurpurea` – odm. purpurowa, liście purpurowe w okresie wegetacji, niższa od gatunku. Możliwa do rozmnażania z nasion (powtarza cechy w 100%)

  • `Atropurpurea Nana` – odm. niska, wolno rosnąca o purpurowych liściach

  • `Bonanza Gold` – liście złociste

  • `Kobold` – liście ciemnozielone

  • `Bagatelle` – liście brązowo czerwone

  • `Golden Ring` – liście z zieloną obwódką

  • `Harlequin` – odmiana pstrolistna

  • `Red Chief` – odmiana o różowych owocach

  • `Kelleris` – dorasta aż do 3m, liście zielone z białymi plamkami

  • `Aurea` – odmiana niska, ze złotymi liśćmi


Podobne artykuły:

{module Tagi}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *