Berberis vulgaris – berberys zwyczajny


Berberis vulgaris - berberys zwyczajny nadaje się na żywopłoty niestrzyżone
Berberis vulgaris – berberys zwyczajny nadaje się na żywopłoty niestrzyżone

Dekoracyjność: Gatunek mniej dekoracyjny od B. thunbergii. Wyższy i mniej przewisający. Liście nie przebarwiają się tak ładnie jesienią. Ozdobny przede wszystkim z kwiatów i owoców.

Pręciki kwiatów berberysów są wrażliwe na dotyk
Pręciki kwiatów berberysów są wrażliwe na dotyk

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie, także w Polsce, na skrajach lasów na niżu i pogórzu. Krzew o wysokości do 3 m. Pędy w środku żółte. Ciernie trójdzielne. Liście łopatkowate, ostro piłkowane na brzegach, większe niż B.thunbergii, wyrastające w pęczkach. Kwiaty żółte, nieprzyjemnie pachnące, zebrane w zwisające groniaste kwiatostany, miododajne.

Czy wiesz, że …

Pręciki kwiatów są wrażliwe na dotyk i stulają się przy najmniejszym dotyku, podobnie jak liście mimozy – jest to zjawisko sejsmonastii.

Kwiaty berberysu zwyczajnego
Kwiaty berberysu zwyczajnego
Owoce berberysu zwyczajnego
Owoce berberysu zwyczajnego

Kwitnienie w V-VI. Owoce czerwone, zwisające w gronach, wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Wymagania: Wymagania glebowe niewielkie – gleba powinna być lekka i przepuszczalna (lepiej sucha niż zbyt wilgotna). Stanowisko słoneczne. Jest bardziej odporny na mróz niż berberys Thunberga. Dobrze znosi przesadzanie, ponieważ ma dużo drobnych korzeni. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Nadaje się do strzyżenia (żywopłoty formowane), choć dużo ładniej wygląda żywopłot nieformowany. Jest wrażliwy na rdzę źdźbłową i mączniaka prawdziwego..

Rdza na berberysie zwyczajnym
Rdza na berberysie zwyczajnym
Berberys zwyczajny zaatakowany przez mączniaka prawdziwego
Berberys zwyczajny zaatakowany przez mączniaka prawdziwego

Zastosowanie: Gatunek ma mniejsze znaczenia w terenach zieleni niż odmiany (żywopłoty, zestawienia kolorystyczne). Owoce cenione w ziołolecznictwie, zawierają ok.70 mg witaminy C/100 g. Można z nich robić konfitury, galaretki, syropy, soki. Kwiaty są miododajne. Wyciąg z pędów korzeni był niegdyś używany do barwienia na żółto tkanin oraz drewna.

Rozmnażanie: Wysiew nasion jesienią zaraz po zbiorze i oczyszczeniu ich z owocni. Przez sadzonki zielne w VII-VIII, półzdrewniałe w VIII-IX lub zdrewniałe w X-XI.

Odmiany:

  • `Atropurpurea` – odmiana purpurowa. Liście ciemnopurpurowe w czasie wegetacji. Można ją rozmnażać z nasion (powtarza cechy w 80-100%)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + = 15