Betula verrucosa, Betula pendula – brzoza brodawkowata, brzoza zwisła


Betula pendula - brzoza brodawkowata
Betula pendula – brzoza brodawkowata
Betula pendula - brzoza brodawkowata jesienią
Betula pendula – brzoza brodawkowata jesienią

Dekoracyjność: Jest jednym z najładniejszych i najbardziej lubianych polskich drzew. Jej walory dekoracyjne to biała kora, wczesnowiosenne ulistnienie i złotożółty kolor liści na jesieni. W ogródkach przydomowych szczególnie polecana jest odmiana „Youngii”, o powolnym wzroście i

Betula pendula - brzoza brodawkowata, charakterystyczna biała kora
Betula pendula – brzoza brodawkowata, charakterystyczna biała kora

przepięknym zwisającym pokroju.

Pochodzenie i opis: Jest to najpospolitsza nasza krajowa brzoza, rośnie dziko w Europie i Azji. Jest drzewem dorastającym do 25 m. Rośnie szybko, żyje ok. 100 lat. Ma płytki system korzeniowy i wyjaławia glebę wokół siebie. Kora brzozy jest biała i łuszcząca wskutek występowania w niej substancji zwanej betuliną. Dla gatunku tego charakterystyczna jest też czarna barwa nasady pnia. Korona zwiewna dzięki bardzo wiotkim zwisającym pędom. Młode pędy pokryte są jasnymi przetchlinkami wyglądającymi jak gruczołki (stąd nazwa). Liście są

Betula pendula - brzoza brodawkowata, odmiana Youngii
Betula pendula – brzoza brodawkowata, odmiana Youngii

niewielkie, trójkątne, wcześnie rozwijają się na wiosnę, jesienią przebarwiają się ładnie na żółto.

Kwiaty ma niepozorne, wiatropylne, kwitnie w IV. Owocem jest drobny oskrzydlony orzeszek, tak lekki że bez problemu przemieszcza się z wiatrem na duże odległości. Jest to jedna z przyczyn tak łatwego zasiedlania przez brzozę nowych terenów i zaliczenia jej do roślin pionierskich. Owoce są zebrane w wałeczkowate owocostany, które stopniowo rozsypują się na pojedyncze orzeszki.

Wymagania i uprawa: Jest gatunkiem światłolubnym. Doskonale rośnie na glebach piaszczystych, suchych i ubogich, gdzie poza jałowcem i sosną nic nie chce rosnąć. Dlatego też należy do roślin pionierskich. Jest bardzo odporna na suszę.Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze. Nie znosi przesadzania ani cięcia. Cięta wiosną płacze – wydziela wodę brzozową (oskołę). Wodę brzozową pozyskuje się jako napój (zawiera fruktozę, witaminę C, sole mineralne i mikroelementy) lub jako kosmetyk (do pielęgnacji skóry i włosów). Ma bardzo wrażliwą korę, dlatego nie powinna być sadzona przy parkingach, ruchliwych ulicach itp.

Zastosowanie: Cenne drzewo do nasadzeń naturalistycznych, do parków i dużych ogrodów, do sadzenia pojedynczo lub do tworzenia alei. Może być stosowana do rekultywacji gleb zniszczonych działalnością przemysłową. W ogródkach przydomowych szczególnie polecana jest odmiana „Youngii”, o przepięknym zwisającym pokroju i powolnym wzroście.Brzozy żyją w mikoryzie z cennymi  grzybami jadalnymi – koźlakami. Drewno brzozy stosowane jest w meblarstwie, a młode liście i pączki w przemyśle farmaceutycznym (m.in. woda brzozowa).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.