Brachycome iberidifolia – czubatka ubiorkolistna


Brachycome (Brachyscome) iberidifolia - czubatka ubiorkolistna
Brachycome (Brachyscome) iberidifolia – czubatka ubiorkolistna

Dekoracyjność: Delikatne bardzo liczne kwiaty przypominające astry.

Pochodzenie: Rośnie dziko w zachodniej Australii, na wybrzeżu, na terenach piaszczystych  i w suchych lasach.

Wysokość: Dorasta do 40 cm.

Opis: Jest rośliną jednoroczną. Ma pokrój krzaczasty dzięki mocno rozgałęziającym się pędom. Pędy są delikatne, mają tendencję do przewisania, dzięki czemu wykorzystywane są między innymi w wiszących pojemnikach. Liście ma drobne, głęboko wcinane, liczne. Kwitnie bardzo obficie całe lato aż do przymrozków. Kwiaty zebrane w koszyczki – typowe kwiatostany roślin z rodziny astrowatych, podobne do koszyczków astrów lub stokrotek. Kwiaty są białe lub w różnych odcieniach fioletu.

Nasiona: Drobne, wydłużone, brązowe (6000 sztuk/1 g).

Wymagania: Najładniejszy, zwarty pokrój utrzymuje wyłącznie na stanowisku bardzo dobrze oświetlonym. Miejsce musi być zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów, aby nie łamały się wiotkie pędy. Gatunek bardzo wytrzymały. Dobrze rośnie nawet na słabych, mocno przepuszczalnych glebach, choć w pojemnikach trzeba jej zapewnić żyznego, nie przesychającego podłoża (najlepsza typowa ziemia kwiatowa sprzedawana w kwiaciarniach). Dobrze znosi duże zasolenie gleby. Nadmierne nawożenie azotem powoduj wybujałość rośliny i bardzo słabe kwitnienie.

Uprawa: Rozmnażamy z nasion wysiewanych do skrzynek w terminie wczesnowiosennym (koniec II – pocz. IV), w ciepłej szklarni. Siewki należy przepikować kępkami do doniczek. Rozsadę uszczykujemy w celu lepszego rozkrzewienia. Aby rośliny nie wyciągały się, w ostatnim okresie uprawy pod osłonami warto obniżyć temperaturę do kilkunastu stopni. Wysadzamy na miejsce stałe po przymrozkach majowych. Wysadzona do pojemników wymaga regularnego podlewania i nawożenia. W trakcie wegetacji można roślinę przycinać, albo końce pędów – wtedy roślinę nieznacznie zagęścimy bez uszczerbku na kwitnieniu, albo kilkanaście centymetrów nad ziemią – gdy roślina zaczyna słabiej kwitnąć i chcemy ją pobudzić do ponownego obfitego kwitnienia.

Zastosowanie: Bardzo modna ostatnio roślina sezonowa do obsadzania pojemników stojących lub wiszących. Najładniej wygląda w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Może być też stosowana na obwódki i do ogrodów skalnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 5 = 3