Buddleia davidii – budleja Davida, motyli krzew


Buddleia davidii - budleja Davida, motyli krzew
Buddleia davidii – budleja Davida, motyli krzew

Dekoracyjność: Wydłużone wiechowate kwiatostany, najczęściej fioletowe, pachnące, rozwijające się latem. Kwiaty te zwabiają stada motyli.

Pochodzenie: Chiny

Buddleia davidii - budleja Davida, motyli krzew
Buddleia davidii – budleja Davida, motyli krzew

Opis: Krzew dorastający do 2 m wysokości. Rozrasta się szeroko, a jego pędy w czasie kwitnienia delikatnie przewisają. Liście wydłużone, pokryte od spodu białym kutnerem. Liście rozwijają się późno na wiosnę. Kwiaty zebrane w wąskie wiechowate kwiatostany, najczęściej fioletowe z pomarańczowym środkiem, pachnące. Kwitnienie w VII-X. Kwiatostany przypominają nieco kwiatostany bzu lilaka.

Wymagania: Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i ciepłego, słonecznego stanowiska. Zimą przemarza do granicy śniegu (lub okrycia), ale na wiosnę odbija od podstawy. Jak wszystkie krzewy kwitnące na tegorocznych pędach, można go ciąć co roku tuż przy ziemi. Na zimę warto zabezpieczyć nasadę krzewu ziemią, liśćmi lub obornikiem (podobnie jak róże). Budleja nie lubi przesadzania, powinno się przesadzać tylko młode egzemplarze i zawsze z bryłą korzeniową.

Zastosowanie: Cenny krzew do sadzenia pojedynczo lub po kilka na trawnikach, ładnie wygląda w towarzystwie bylin. Doskonale nadaje się do niewielkich ogródków, ponieważ corocznym cięciem ograniczamy jego rozmiary. Ulubiony krzew licznych gatunków motyli.

Rozmnażanie: Wysiew nasion, sadzonki zielne, które po ukorzenieniu należy doniczkować (dla wytworzenia zwartej bryły).

Odmiany: Różnią się przede wszystkim odcieniem barwy kwiatów – od ciemnofioletowej do białej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =