Calocephalus brownii – kalocefalus Browna


Calocephalus brownii - kalocefalus Browna
Calocephalus brownii – kalocefalus Browna

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Australii. Należy do rodziny astrowatych, podobnie jak astry, słoneczniki itp. Jest ozdobny przede wszystkim ze srebrnego ulistnienia oraz krzaczkowatego pokroju. Pędy ma lekko pokładające się, pokryte srebrnym kutnerem. Liście są drobne, łuskowate, bardzo liczne. Kwiaty drobne, początkowo srebrne, później żółte, bez znaczenia zdobniczego. Cała roślina wygląda dość oryginalnie, jak wyschnięty porost.

Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, na glebie przepuszczalnej, nie wilgotnej, lekko kwaśnej. Nie znosi zasolenia podłoża. Gatunek wrażliwy na mróz, wymaga przechowywania w miejscu dobrze oświetlonym, w temperaturze ok. 10oC. Wczesną wiosną można roślinę rozmnażać przez sadzonki pędowe. Ukorzenione, rozkrzewione rośliny wysadzamy na zewnątrz w drugiej połowie V.

Zastosowanie: Doskonała roślina do tworzenia zestawień kolorystycznych z gatunkami o zdecydowanych, kontrastowych barwach. Doskonale nadaje się też do obsadzania pojemników.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *