Campanula carpatica – dzwonek karpacki


Campanula carpatica - dzwonek karpacki
Campanula carpatica – dzwonek karpacki

Pochodzenie i opis: Bylina górska ze skał wapiennych południowo-wschodnich Karpat, także gatunek rodzimy. Wysokość 15-20 cm, a czasami nawet do 40 cm. Jednakże formy niskie są najcenniejsze. Tworzy półkolistą, pokładającą się kępę. Rośnie silnie. Pędy liczne, obficie ulistnione. Liście okrągławe, na długich ogonkach, świeżo zielone.

Kwiaty duże, pojedyncze, wyrastające na wyprostowanych szypułkach, niebieskie lub białe. Rozwijają się w VI-VII. Kwitnienie jest zwykle bardzo obfite. Gatunek ten jest całkowicie odporny na mróz. Często powtórnie kwitnie we IX.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale chłodne. W cieniu rośliny słabiej kwitną. Gleba dobrze zdrenowana, bez zastoisk wodnych, średnio żyzna, koniecznie zawierająca wapń.

Uprawa: Roślina łatwa w uprawie. Podlewać tylko w razie suszy. Umiarkowanie nawozić, gdyż przenawożenie powoduje osłabienie rośliny i jej słabsze kwitnienie. Zaraz po kwitnieniu należy pędy ściąć prawie tuż nad ziemią, aby nie dopuścić do samosiewów i uzyskać ponowne kwitnienie we IX. Gatunek często atakowany przez ślimaki.

Rozmnażanie: Z nasion, także odmianę biało kwitnącą, od II do VI. Nasiona kiełkują po 15-20 dniach. Siewki trzeba pikować wprost do doniczek. Możliwe intensywne dzielenie zimą oraz mniej wydajne w III i we IX. Stare egzemplarz są trudne do podziału. Sadzonkowanie pędów z piętką.

Zastosowanie: Dobrze rośnie na murkach kwiatowych, w szczelinach między kamieniami, doskonała roślina do ogrodów skalnych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2