Cardiospermum halicacabum – kardiospermum zieloneCardiospermum halicacabum - kardiospermum zielone
Cardiospermum halicacabum – kardiospermum zielone

Dekoracyjność: Pnącze o dużej masie zielonych powcinanych liści, owoce w kształcie zielonych baloników, oryginalne nasiona „z serduszkiem” (stąd nazwa – cardio – serce, spermum – nasiono).

Pochodzenie: Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i Afryki oraz Meksyku, gdzie potrafi być uciążliwym przydrożnym chwastem.

Wysokość: Dorasta do 3 metrów.

Opis: Jest jednorocznym, silnie rosnącym pnączem. Przytwierdza się do podpory za pomocą wąsów czepnych. Wytwarza bardzo liczne jasnozielone liście, są one złożone z trzech mocno wcinanych, owłosionych listków. Wytwarza bardzo drobne, białe kwiaty z żółtymi pylnikami, bez znaczenia zdobniczego.

Największą ozdobą rośliny są owoce – rozdęte zielone baloniki (lampiony) z nasionami w środku. Niestety baloniki te są słabo widoczne na tle zielonej masy liści. Owoce zdobią roślinę od VII do przymrozków.

Nasiona: Stosunkowo duże, okrągłe, granatowe z sercowatą jasną plamką (12-15 sztuk/1 g).

Wymagania: Gatunek mało wymagający. Dobrze rośnie w przeciętnej, stale lekko wilgotnej glebie ogrodowej, wymaga stanowiska słonecznego.

Uprawa: Nasiona wysiewamy pod osłonami w II-III, po 2-3 sztuki do doniczek lub  w V bezpośrednio do gruntu gniazdowo przy podporze.

Zastosowanie: Doskonała roślina do szybkiego zakrywania podpór – kilka roślin posadzonych obok siebie utworzy w ciągu sezonu zieloną ścianę. Owoce ścinane w fazie zielonego lampionu nadają się do zasuszania (zebrane zbyt późno marszczą się, tracą kolor i nie nadają się do suchych kompozycji). Nasiona i ziele kardiospermum są stosowane w ziołolecznictwie do leczenia schorzeń skórnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =