Castanea sativa – kasztan jadalny


Castanea sativa - kasztan jadalny, okaz z ROD Rakowiec, Warszawa
Castanea sativa – kasztan jadalny, okaz z ROD Rakowiec, Warszawa
Castanea sativa - kasztan jadalny, kwiatostany męskie
Castanea sativa – kasztan jadalny, kwiatostany męskie

Opis: Długowieczne, szybko rosnące drzewo, dorastające w naturalnych warunkach do 30 m, w uprawie dorasta do 20 m. Wytwarza niską, regularną koronę. Kora u starszych okazów silnie spękana. Liście pojedyncze (w odróżnieniu od kasztanowca), wydłużone, silnie ząbkowane na brzegach, późno rozwijają się wiosną, jesienią są żółtobrązowe. Kwiaty pachnące, rozdzielnopłciowe, w postaci zielonożółtych kłosów, żeńskie znajdują się u podstawy kłosa. Kwitnienie późne, dopiero w VI-VII.

Castanea sativa - kasztan jadalny, młode owoce
Castanea sativa – kasztan jadalny, młode owoce

Owoce to brązowe orzechy z zebranymi na szczycie resztkami słupka. Owoce dojrzewają jesienią. Orzechy są schowane po 1-3 sztuki w zielonej, silnie kłującej łupinie. Owoce jadalne. W naszym klimacie dojrzewają tylko w latach, gdy wystąpi wczesna ciepła wiosna i długa jesień.

Castanea sativa - kasztan jadalny, Czarnogóra
Castanea sativa – kasztan jadalny, Czarnogóra

Występowanie: Rośnie dziko w cieplejszych rejonach Europy (lasy kasztanowe w krajach śródziemnomorskich oraz w Europie Zachodniej). W cieplejszym klimacie uprawiany był jako drzewo owocowe już za czasów starożytnych Rzymian.

Wymagania: Najlepiej rośnie na gliniastych, żyznych glebach, choć znosi też gleby słabsze, nawet piaszczyste. Nie lubi gleb zawierających wapń. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych. Źle znosi przymrozki, w mroźne zimy młode osobniki mogą przemarzać. Dlatego też warto przed nastaniem mrozów okryć takiego młodziaka włókniną albo matą słomianą. Ja mam w ogródku kasztana już kilka lat, co roku go okrywam, co na razie nie nastręcza większych problemów. Kasztan rośnie świetnie i ma się bardzo dobrze. Dobrze znosi warunki miejskie.

Dekoracyjność i zastosowanie: Oryginalne drzewo o ładnej koronie i ciekawych owocach. W Polsce stosowane jako roślina amatorska, głównie w kolekcjach dendrologicznych. W krajach zachodnich kasztany są przysmakiem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.