Cattleya – katleja

Cattleya - katlejaPochodzenie: Mieszańce epifitów rosnących dziko w brazylijskiej dżungli.

Wysokość: Średnio dorasta do 40 cm.

Pędy i liście: Pęd główny tworzy krótkie kłącze i rozszerza się w tzw. pseudobulwę magazynującą wodę. Na szczycie pseudobulwy wyrasta jeden lub dwa mięsiste liście oraz pęd kwiatostanowy.

Kwiaty: Pachnące, zebrane w grona na krótkim pędzie, bardzo duże z wyraźną warżką, często innego koloru i mocno pofałdowaną. Niektóre mieszańce mają kwiaty nieco podobne do narcyzów. Kwitnienie od jesieni do lata. Na roślinie kwiaty utrzymują się ok. 1 miesiąca. Roślina przechodzi krótki okres spoczynku po kwitnieniu (IX-II). Trwałość kwiatów ciętych – ok. 2 tygodnie.

Wymagania i uprawa: Jak wszystkie epifity, nie wymaga dużej ilości podłoża, ale musi to być podłoże próchniczne, przewiewne, z dodatkiem kory i resztek organicznych (podobne podłoże wykorzystuje w naturze w szczelinach drzew), kwaśne (podobnie jak Phalaenopsis)Nie znosi też intensywnego nawożenia mineralnego. Powietrze musi być przesycone parą wodną, która jest pochłaniana przez liczne grube korzenie powietrzne. Nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Temperatura powietrza i podłoża musi być cały rok wysoka (1824oC), roślina nie znosi otwierania okien zimą, przeciągów i nieszczelnych okien. Katleje podlewamy średnio raz w tygodniu, pamiętając aby korzenie nie stały w wodzie. Lepiej nawet lekko przesuszyć podłoże niż zalać wodą. Rośliny te nie znoszą nadmiernego nawożenia, są bardzo wrażliwe na nadmierne zasolenie podłoża. Jeżeli korzystamy z typowych mieszanek nawozowych, należy zmniejszyć o połowę stężenie, a najlepiej korzystać ze specjalnych nawozów dla storczyków. Podczas okresu spoczynku (IX-XI) należy ograniczyć podlewanie i nawożenie roślin.

Rozmnażanie:  Podział rozrośniętych roślin.


Inne gatunki doniczkowe:

{module Artykuły-doniczkowe}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *