Centaurea cyanus – chaber bławatek


Centaurea cyanus - chaber bławatek
Centaurea cyanus – chaber bławatek

Dekoracyjność: Jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawalnych roślin ozdobnych, kojarzony jest głównie jako chwast zbóż. Najczęściej kojarzy się z kolorem niebieskim (bławatkowym), choć uprawiane są też odmiany różowe i białe.

Pochodzenie: Rośnie dziko w całej Europie (także gatunek rodzimy, chwast roślin zbożowych).

Wysokość: 30-80 cm

Opis: Pędy ma kanciaste, wzniesione, silnie rozgałęzione, szaro owłosione. Liście lancetowate, bardzo liczne, też owłosione. Cała roślina jest dość wątła, odmiany wyższe pokładają się (szczególnie po deszczu). Kwiaty są zebrane w koszyczki osadzone na wierzchołkach pędów (tylko kwiaty rurkowe). Kwiaty niebieskie, rzadziej różowe lub białe. Koszyczki wypełnione są tylko kwiatami rurkowymi. Szczególnie cenne w ogrodach są odmiany o koszyczkach pełnych. Chabry kwitną całe lato.

Nasiona: beżowe, podłużne, zaopatrzone w aparat lotny (250 sztuk/1g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleba lekka, uboga (nie znosi gleb ciężkich). W czasie długotrwałej suszy wymaga podlewania.

Zastosowanie: Doskonała roślina do ogródków wiejskich, naturalistycznych, w ogrodach ziołowych. Ładnie prezentuje się w świeżych letnich bukietach. Jest wykorzystywany jako roślina lecznicza o działaniu przeciwzapalnym, kosmetyczna – dodatek do szamponów i płynów przeciwłupieżowych oraz jadalna – płatki są ciekawym dodatkiem do sałatek.

Uprawa: Wysiew do gruntu na początku IV (lub jesienią, we IX). Gęste zasiewy przerywamy, pozostawiając rośliny  w rozstawie 20 cm x 25 cm. Bławatek, podobnie jak wszystkie chabry, nie znosi przesadzania. Warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany, przez co przedłużamy okres kwitnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.