Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski


Centaurea montana, Cyanus montanus - chaber górski
Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski

Pochodzenie i opis: Występuje w Europie i Azji Mniejszej, na nasłonecznionych polanach i skrajach górskich lasów. Tworzy silnie rosnącą kępę z początku wzniesioną, potem pokładającą się. Wysokość do 40 cm. Wytwarza pełzające kłącza i rozłogi, przez co jest bardzo ekspansywny. Łodygi wzniesione, nierozgałęzione, owłosione. Liście lancetowate, całobrzegie, ciemnozielone, pod spodem filcowane. Kwiatostany pojedyncze, duże, niebieskie, białe lub dwubarwne. Kwitnie w V-VI. Rośliny starsze zasychają od

Centaurea montana, Cyanus montanus - chaber górski
Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski

środka.

Wymagania: Stanowisko półcieniste lub słoneczne, gdy jest dobre zaopatrzenie w wodę. Gleba sucha do średnio wilgotnej. Na bardzo żyznych glebach słabo kwitnie. Nie toleruje nadmiaru wody w glebie, ani ciężkich zlewnych gleb. Gatunek wrażliwy na mączniaka prawdziwego.

Uprawa: Ograniczyć nawożenie (szczególnie azotem), gdyż w przypadku nadmiaru rośliny pokładają się i słabiej kwitną. Roślina bardzo ekspansywna ze względu na silnie rozrastające się kłącza, dlatego musi być sadzona w miejscach gdzie nie będzie tak szybko zagłuszała innych roślin uprawnych. Po kwitnieniu przyciąć przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie.

Rozmnażanie: Z nasion w II-VI, przez sadzonki korzeniowe w XII-IV, układane pionowo w podłożu, wyrastają w V-VI.

Zastosowanie: Na skraju drzew i krzewów, na lekko zacienionych skarpach, do ogródka skalnego, do ogrodu naturalistycznego, na kwiat cięty.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 8 = 1