Chaenomeles speciosa – pigwowiec okazały


Pigwowiec tworzy szeroki krzew
Pigwowiec tworzy szeroki krzew
Chaenomeles speciosa - pigwowiec pośredni, kwiaty
Chaenomeles speciosa – pigwowiec pośredni, kwiaty

Dekoracyjność: Pokrój, wiosenne kwiaty, błyszczące liście długo utrzymujące się na roślinie, duże żółte owoce.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Chinach i Japonii. Jest rozłożystym krzewem o wysokości do 2 m (po latach szerszy niż wyższy). Liście ma błyszczące, skórzaste, ostro piłkowane, z wyraźnymi przylistkami. Jesienią liście nie przebarwiają się, lecz opadają zielone. Pędy są zaopatrzone w liczne, dość długie ciernie. Wiosenne młode przyrosty są zaczerwienione. Kwiaty szkarłatnoczerwone, zebrane po kilka w pęczkach. Kwitną pędy 2-letnie i starsze, pąki kwiatowe tworzą się jesienią poprzedniego roku. Kwitnienie w IV-V, przed rozwojem liści.

Chaenomeles speciosa - pigwowiec pośredni, owoce
Chaenomeles speciosa – pigwowiec pośredni, owoce

Owoce dojrzewają jesienią, wyglądają jak małe jabłuszka, są bez szypułek (trudno oderwać je od pędu), żółte lub zielone, twarde, przyjemnie cytrynowo pachnące. Owoce zawierają dużo witaminy C.

Wymagania: Lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne, w miejscu ocenionym słabiej kwitnie i owocuje. Nie jest wymagający co do gleby, może być przeciętna, nawet sucha i jałowa. W surowe zimy przemarza, ale odrasta po ścięciu. Nie znosi przesadzania (ma płytki system korzeniowy i słabo rozgałęzione korzenie). Doskonale znosi warunki miejskie, jest odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie: Do sadzenia pojedynczo lub w grupach, na formowane i nieformowane żywopłoty ozdobne i obronne, owoce cenione w przetwórstwie (dżemy, konfitury, galaretki, nalewki), można też dodawać plasterki do herbaty, podobnie jak cytrynę. Kwiaty są miododajne. Gałązki z rozwijającymi się kwiatami pięknie wyglądają w wazonie, szczególnie w kompozycjach japońskich (ikebana).

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji, sadzonki zielne latem i korzeniowe zimą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.