Chamaedorea elegans – chamedora wytworna, palma koralowa


Chamaedorea elegans - chamedora wytworna, palma koralowa
Chamaedorea elegans – chamedora wytworna, palma koralowa
Chamaedorea elegans - chamedora wytworna, palma koralowa, owoce
Chamaedorea elegans – chamedora wytworna, palma koralowa, owoce

Pochodzenie: Lasy środkowego Meksyku i Gwatemali, w cieniu wyższych drzewa, jako poszycie.

Opis: W warunkach domowych dorasta do ok. 100 cm. Rośnie powoli.Wytwarza krótką, prawie niewidoczną kłodzinę. Liście pierzaste, niemal wyrastające z ziemi. Pokrój krzaczasty. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, niepozorne, zebrane w wiechowate kwiatostany na nagim pędzie kwiatostanowym. Kwiatostany męskie są dodatkową ozdobą rośliny. Gatunek ten kwitnie w mieszkaniach każdego roku. Owoce to żółte, kuliste, niewielkie jagody, pojawiające się co roku na roślinie, nawet w warunkach domowych. Owoce wyglądają jak małe koraliki, stąd nazwa palma koralowa.

Wymagania i uprawa: Jedna z najwytrzymalszych palm doniczkowych. Może rosnąć zarówno w głębi pokoju z dala od okna, jak i na wschodnim lub północnym parapecie. Nie znosi jedynie bezpośredniego działania promieni słonecznych. Podłoże powinno być próchniczne, stale wilgotne. Chamedora lubi systematyczne podlewanie, nawożenie i zraszanie liści. Nie znosi wysokich temperatur, najlepiej czuje się temp. ok. 16oC. W zbyt wysokiej temperaturze i zbyt niskiej wilgotności powietrza często na roślinie pojawiają się przędziorki.

Rozmnażanie: Przez nasiona (można samemu sztucznie zapylać kwiaty), przez podział. Nasiona wymagają do kiełkowania bardzo wysokiej temperatury (ok. 27oC).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

37 − 33 =