Chamaerops humilis – chamerops niski, karłatka


Chamaerops humilis - chamerops niski, karłatka
Chamaerops humilis – chamerops niski, karłatka

Pochodzenie: Jedyna palma rosnąca dziko w basenie Morza Śródziemnego, lubi miejsca nadmorskie, rośnie na glebach przepuszczalnych, suchych.

Opis: W warunkach domowych dorasta do ok. 100 cm, choć zdarzają się okazy dorastające do 3 metrów.Wytwarza bardzo krótką kłodzinę i liczne odrosty. Kłodzina często krzewiasto rozgałęzia się. Liście wachlarzowate, głęboko wcinane, bardzo wąskie, sztywne, ogonki liściowe pokryte ostrymi kolcami. Kwiaty są jednopłciowe, niepozorne, żółte, zebrane w wiechowate sterczące kwiatostany w kątach liści. Owoce to czerwonawe jagody, przypominające nieco oliwki, niesmaczne, niejadalne.

Wymagania i uprawa: Jeden z wytrzymalszych gatunków roślin doniczkowych. Doskonale znosi zarówno okresowe zmiany temperatury jak i bardzo niską wilgotność powietrza panującą zimą w naszych mieszkaniach. Latem bardzo chętnie przebywa w ogrodzie, na pełnym słońcu, choć półcień i deszczowe lato znosi całkiem dobrze. Zimą warto obniżyć temperaturę (nawet do 3-10oC) i ograniczyć podlewanie. Dobrze rośnie w przepuszczalnej, nawet okresowo suchej ziemi.

Zastosowanie: Tarasy i ogrody latem, w dużych holach, salach przyjęć itp.

Rozmnażanie: Przez nasiona, przez podział.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1