Chrysanthemum grandiflorum – chryzantema wielkokwiatowa


Pochodzenie i opis


Gatunki wyjściowe wykorzystane w hodowli chryzantemy wielkokwiatowej pochodzą z Chin, a rośliny uprawiane w szklarniach są wielokrotnymi mieszańcami.

Chryzantemy wielkokwiatowe mają pokrój krzaczasty, pędy są sztywne i wzniesione, często lekko zdrewniałe. Liście lekko owłosione, wcinane, gęsto osadzone na pędzie. Kwiatostany są typowe dla astrowatych – koszyczki dodatkowo skupione  w baldachogrona lub osadzone pojedynczo. Kwiatostany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, w zależności od odmiany. Barwy kwiatów są bardzo zróżnicowane – od białych przez różowe po intensywnie czerwone.

Chryzantemy mogą być standardowe lub gałązkowe


Kwiatostany mogą być bardzo duże i wtedy kwiatów na pędach jest niewiele (najczęściej jeden na wierzchołku pędu – tzw. chryzantemy wielkokwiatowe) lub drobne i jest ich wtedy na pędzie dużo (tzw. chryzantemy drobnokwiatowe). Ponadto, w zależności od sposobu prowadzenia wyróżniamy chryzantemy jednopędowe, tzw. standardowe (jeden pęd + jeden duży kwiatostan na wierzchołku pędu) lub chryzantemy wielopędowe, tzw. gałązkowe (wiele pędów + wiele drobnych kwiatostanów).

Kwitnienie chryzantem rozciąga się od późnego lata do jesieni. Odmiany kwitnące w VIII-IX to odmiany wczesne, w X-XI – średniowczesne, a w XI-XII – późne.

Chryzantemy to typowe rośliny dnia krótkiego


dlatego większość odmian w sposób naturalny kwitnie na jesieni (główny okres kwitnienia przypada na Dzień Wszystkich Świętych 1 XI). Przy przeglądaniu katalogów z odmianami chryzantem można zauważyć ważną cechę – ilość tygodni od momentu rozpoczęcia zaciemniania lub zaprzestania doświetlania (krótki dzień) do momentu kwitnienia roślin. Znajdziemy np. odmiany 6-8-tygodniowe (wczesne), 9-11-tygodniowe (średniowczesne), 12-15-tygodniowe (późne). Należy także pamiętać, że warunkiem kwitnienia chryzantem jest odpowiednio długi okres dnia długiego, podczas którego roślina wytwarza części wegetatywne (3-7 tygodni). Dopiero po tym obowiązkowym okresie można przystąpić do skracania dnia.

Rodzaje pąków kwiatowych


W warunkach naturalnych chryzantemy tworzą 4 rodzaje pąków:

  • pąk wiosenny, najwcześniejszy, bez znaczenia zdobniczego,
  • 2 pąki koronowe (pąk letni i późno letni, pąki te są wydłużone i tworzą się nad liściem łopatkowym). Pierwszy pąk koronowy (letni) nie zakwita przy uprawie naturalnej, można go pobudzić sztucznie poprzez usuwanie wszystkich pędów ponad nim. Pąk ten, nawet jeżeli zakwitnie jest słabo wybarwiony i zniekształcony. Drugi pąk koronowy (pąk późnego lata) rozwija się w kwiatostan niezbyt pełny ale prawidłowo wybarwiony i ukształtowany.
  • pąk szczytowy (jesienny) jest największy, lekko spłaszczony, tworzy się nad liściem wcinanym i ma największe znaczenie w produkcji chryzantem.

Wymagania chryzantem wielokwiatowych


Podstawowym wymaganiem chryzantem, które decyduje o kwitnieniu roślin jest odpowiednia długość dnia. Chryzantemy należą do obligatoryjnych roślin dnia krótkiego, tzn. inicjują pąki kwiatowe dopiero gdy dzień skróci się poniżej 13 godzin (odmiany wczesne zawiązują kwiatostany przy długości dnia aż 15-17 godzin).  Natomiast wszystkie odmiany chryzantem reagują szybszym kwitnieniem podczas skracania długości dnia. Dzień długi natomiast wpływa na rozwój wegetatywny roślin (wzrost pędów i liści). Znając potrzeby poszczególnych odmian można sterować kwitnieniem przez ewentualne zaciemnianie roślin (przy dniu długim) i uzyskiwać kwitnące chryzantemy na dowolny termin.

Wymagania glebowe chryzantem są dość wysokie. Podłoże musi być dobrze uprawione, strukturalne, bardzo dobrze reaguje na dodatek gliny i elementów przewietrzających podłoże (piasek, perlit, keramzyt). Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Chryzantemy są roślinami o wysokich wymaganiach pokarmowych, a przy tym odpornymi na zasolenie, dlatego można je nawozić rzadziej większymi dawkami nawozów. Chryzantemy wymagają miejsc dobrze oświetlonych. W czasie wzrostu wegetatywnego utrzymujemy temperaturę powietrza na poziomie 20oC, a w okresie inicjowania i rozwoju kwiatostanów temperaturę obniżamy do ok. 15oC.

Uprawa chryzantem


Materiał rozmnożeniowy uzyskuje się przez sadzonki lub in vitro. Sadzonki sporządza się z roślin matecznych traktowanych długim dniem (taki dzień wpływa na dobry rozwój części wegetatywnych roślin). Termin sporządzania sadzonek zależy od planowanego terminu kwitnienia – od II do pocz. VII. Ukorzenianie w podłożu torfowo-piaszczystym trwa ok. 2 tygodni w temperaturze ok. 15oC. Ukorzenione sadzonki wysadza się na zagony w szklarni w rozstawie 15cm x 15cm lub po 1-3 sztuki do doniczek. W czasie uprawy rośliny regularnie podlewamy i dokarmiamy (często stosuje się w szklarniach jednoczesne podlewanie i nawożenie czyli fertygację).

W uprawie chryzantem wyróżniamy uprawę tradycyjną i sterowaną


Uprawa tradycyjna – prowadzi do kwitnienia chryzantem w sposób naturalny, przy odpowiednio krótkim dniu. Najlepiej jest skracać cykl produkcyjny i sadzonkować rośliny późno – w VI-VII. Rośliny wysadza się na zagony lub do doniczek w VI-VII. Uprawa ta trwa 4-5 miesięcy i kończy się kwitnieniem najczęściej w listopadzie. W ten sposób produkuje się chryzantemy doniczkowe oraz standardowe na kwiat cięty na 1 listopada. Uprawa tradycyjna nie wymaga doświetlania ani zaciemniania roślin, wykorzystuje się naturalną długość dnia.

Termin sadzonkowania i sadzenia chryzantem decyduje o tym, ile pąków wykształci roślina w ciągu sezonu (zgodnie z rysunkiem).


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *