Cięcie krzewów liściastych


Cięcie po sadzeniu


Jest to zabieg niezbędny po posadzeniu krzewów z gołym korzeniem (bez bryły korzeniowej). Jak już wcześniej pisałam, u takich roślin została zachwiana równowaga między przyciętymi podczas sadzenia korzeniami, a silnie rozwiniętą częścią nadziemną. W celu zmniejszenia tych dysproporcji przycinamy wszystkie pędy na wysokość 3-5 oczek oraz wycinamy wszystkie pędy chore, uszkodzone i nadmiernie krzyżujące się.

Najlepszym terminem tego cięcia jest przedwiośnie (początek marca), zanim roślina rozpocznie wegetację. Krzewy sadzone z pojemników (z bryłą korzeniową) nie wymagają cięcia po sadzeniu, gdyż ich korzenie nie są przycinane podczas sadzenia. Krzewy zimozielone w ogóle nie lubią cięcia, a ponadto zawsze powinny być sadzone z bryłą ziemi, bez naruszenia systemu korzeniowego.

Cięcie formujące


W zależności od naszych potrzeb i gatunku rośliny wykonujemy tu cięcie mające na celu ograniczyć rozmiary rośliny lub poprawić kwitnienie. Cięcie to stosuje się też aby uformować żywopłoty lub rzeźby roślinne.

W przypadku krzewów ozdobnych z kwiatów i owoców bardzo ważne jest poznanie terminów zawiązywania pąków kwiatowych przez poszczególne gatunki.

Krzewy o liściach sezonowych kwitnące na pędach tegorocznych


czyli kwitnące latem (amorfa, powojniki wielkokwiatowe, hortensje, budleja, tawuły letnie, róże, ketmia, pięciorniki) - cięcie przeprowadzamy na przedwiośniu, przed rozwojem nowych pędów, wycinając wszystkie pędy suche i krzyżujące się, a pozostałe przycinamy na 1/3 długości. Jeżeli krzew przemarzł (np. często zdarza się to u budlei), można przyciąć wszystkie pędy nisko nad ziemią.


Krzewy o liściach sezonowych kwitnące na pędach zeszłorocznych i starszych 

kwitnące na przedwiośniu i wiosną (forsycja, pigwowiec, tawuły wiosenne, lilak, wajgela, jaśminowiec, wiciokrzew, glicynia, migdałek, żylistek) cięcie przeprowadzamy po kwitnieniu, aby uformować odpowiedni kształt krzewu, pobudzić do obfitego kwitnienia w następnych latach oraz usunąć szpecące owocostany (np. u lilaków, tawuł). Pędy skracamy o 1/3 długości. Ponadto co roku na przedwiośniu powinniśmy wykonać cięcie prześwietlające, polegające na wycięciu pędów starych, uszkodzonych oraz nadmiernie zagęszczających krzew. Po prześwietleniu krzew powinien być o połowę "luźniejszy".

Pamiętaj!

Magnolie, różaneczniki i azalie, złotokap, oczar oraz klon palmowy nie znoszą cięcia

Cięcie odmładzające


Cięcie to przeprowadza się średnio co 5 lat. Krzewy o liściach sezonowych kwitnące na pędach tegorocznych odmładza się na przedwiośniu, przed rozwojem pędów. Polega ono na przycięciu wszystkich pędów na wysokość 15 - 20 cm od ziemi.

Krzewy o liściach sezonowych kwitnące na pędach zeszłorocznych i starszych odmładza się dwuetapowo. I etap - na przedwiośniu wycina się wszystkie najstarsze pędy (minimum 5-letnie) oraz pędy słabe i chore. II etap - po kwitnieniu przycina się wszystkie pozostałe pędy na wysokości ok. 30 cm od ziemi. Można też zabieg ten przeprowadzić jednorazowo, na przedwiośniu, pod warunkiem świadomości zupełnego braku kwitnienia krzewu w danym roku.

Cięcie krzewów zimozielonych


Krzewy z tej grupy nie lubią cięcia, a niektóre gatunki wręcz odchorowują tę naszą interwencję (np. różaneczniki). Cięcie zimozielonych ograniczamy jedynie do usunięcia pędów uszkodzonych, uschniętych lub zmieniających pokrój krzewu.

Drzewa iglaste niezbyt lubią cięcie.

Sosny i jodły nie powinny być cięte, ponieważ tracą wtedy swój naturalny pokrój. Świerki i modrzewie tniemy tylko w żywopłotach. Cisy i żywotniki doskonale znoszą cięcie i są podstawowymi rodzajami do tworzenia rzeźb roślinnych. Jałowce płożące muszą być cięte, gdyż w krótkim czasie zagłuszają sąsiednie rośliny.

Cięcie róż


Wielu amatorów ogrodników słysząc hasło "cięcie róż" z przestrachem łapie się za głowę. Tak naprawdę jednak sprawa jest prosta i opiera się na ogólnie znanych zasadach cięcia krzewów ozdobnych.

Krzewy róż wytwarzają pąki kwiatowe na pędach jednorocznych, dlatego też tnie się je wczesną wiosną.

A oto dodatkowe zasady cięcia różnych grup róż:

najlepszy termin cięcia to wczesna wiosna (III), kiedy dobrze widać pąki i przemarznięte pędy oraz gdy mija obawa mroźnych dni. Można też ciąć przed zimą, ale i tak wiosną trzeba wykonać przegląd i powycinać pędy, które nie przetrwały zimy.

wysokość cięcia - od tego zależy jak silnie krzew się rozgałęzi, a tym samym jak dużo wyda kwiatów na nowo wyrośniętych pędach. Dlatego mimo częstych obaw przed nadmiernym cięciem, należy ciąć róże stosunkowo nisko nad ziemią (ok. 15 - 20 cm od ziemi czyli na ok. 3 oczka nad szyjką korzeniową).

ilość pozostawionych pędów - podczas cięcia wiosennego należy też usunąć pędy stare i nadmiernie zagęszczające krzew (wycinamy je na równo z powierzchnią gleby). Najlepiej jest zostawić od 3 do 7 pędów głównych, najsilniejszych, mających zdrowe oczka, wyrastających na zewnątrz krzewu.

technika cięcia - cięcie wykonujemy ukośnie, tak aby woda deszczowa spływała po miejscu cięcia. Cięcie wykonujemy ok. 0,5 cm nad pączkiem skierowanym na zewnątrz krzewu (wyrastający pęd nie będzie "wrastał" w krzew i go nadmiernie zagęszczał).

Cięcie pnączy


Pnącza właściwie nie wymagają cięcia, gdyż najładniej wyglądają, gdy pozwolimy im naturalnie się rozrastać. Często jednak rosną one tak intensywnie i są tak ekspansywne, że potrzebna jest nasza interwencja, aby utrzymać je w ryzach.

Oczywiście niezbędne jest co kilka lat cięcie odmładzające, polegające na wycięciu pędów starych lub suchych. Wycinamy je u samej nasady.

Większość pnączy przycinamy wczesną wiosną. Wyjątek stanowi winorośl, którą trzeba ciąć jesienią, gdyż wiosną w roślinie bardzo intensywnie krążą soki i po cięciu pędy silnie "płaczą" co je mocno osłabia.


Zasady cięcia krzewów

  • Najlepsza pora cięcia to okres przed ruszeniem soków w roślinie (wczesną wiosną)
  • Nigdy nie tniemy krzewów przed kwitnieniem
  • Nigdy nie tniemy, gdy warunki pogodowe są niekorzystne. Poczekajmy, aż minie groźba mrozów.
  • Pędy tniemy zawsze tuż powyżej pąka, ukośnie, w stronę przeciwną do oczka (woda deszczowa spływa z pędu i nie powoduje gnicia pędu ani pąka)
  • Do cięcia używamy bardzo ostrych i czystych narzędzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 1 =