Clarkia elegans – klarkia wytworna, dzierotka


Clarkia elegans (Clarkia unguiculata) - klarkia wytworna, dzierotka
Clarkia elegans (Clarkia unguiculata) – klarkia wytworna, dzierotka

Dekoracyjność: Stosunkowo rzadko uprawiana ostatnio w naszych ogrodach. Ozdobna z „bibułkowatych” bardzo licznych kwiatów o pastelowych barwach.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Południowa i Kalifornii.

Wysokość: do 80 cm

Opis: Ma pokrój wzniesiony, rośliny są wąskie, strzeliste. Pędy są bardzo charakterystycznie zabarwione na czerwono, rozgałęzione tylko od dołu. Liście jajowate, ząbkowane, niebieskawe. Kwiaty wyrastają w kątach liści, osadzone są wzdłuż górnej części łodygi, mogą być różowe, fioletowe, białe, łososiowe, najczęściej pełne. Kwiaty wyglądają tak, jakby były zrobione z bibułki. Kwitnie latem. Owocem jest torebka.

Charakterystyczne czerwone pędy klarkii wytwornej
Charakterystyczne czerwone pędy klarkii wytwornej

 Nasiona: Drobne, brązowe (3000 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, przewiewne. Ma małe wymagania glebowe, choć nie lubi gleb bardzo wilgotnych i zupełnie suchych i jałowych. W lata upalne i suche szybciej przekwita. Na glebach nadmiernie nawożonych będzie wytwarzała mniej kwiatów, a więcej masy zielonej. Dobrze rośnie na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Zastosowanie: Ładnie prezentuje się na tyle kwietników, w połączeniu z innymi średnio wysokimi roślinami jednorocznymi. Z powodzeniem można ją stosować na kwiat cięty (tniemy, gdy rozwinięte są tylko dolne kwiaty i najpierw zanurzamy w wodzie całe rośliny na ok. 3-4 godziny).

Uprawa: Wysiew do gruntu w połowie IV (lub jesienią, wtedy wcześniej kwitnie). Można też produkować klarkię z rozsady (nasiona wysiewamy w III/IV do zimnego inspektu, najlepiej po kilka bezpośrednio do doniczek produkcyjnych). Nie lubi przesadzania, dlatego najlepiej wysiewać ją na miejsce stałe i ewentualnie przerywać. Siewki warto uszczykiwać, aby przynajmniej trochę się rozkrzewiły.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

60 − 50 =