Cleome spinosa – kleome ciernista


Cleome spinosa – kleome ciernista
Cleome spinosa – kleome ciernista

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej.

Wysokość: Wysoka, dorastająca do 1,5 m roślina jednoroczna.

Pędy i liście: Pędy są bardzo mocne, sztywne. Roślina mocno się rozkrzewia, jest silnie owłosiona i zaopatrzona w liczne kolce u nasady liści. Liście duże, dłoniasto złożone, ulistnienie bardzo obfite. Cała roślina intensywnie, niezbyt ładnie pachnie. Kleome zachwyca egzotycznym wyglądem, nie da się obok niej przejść obojętnie!

Kwiaty: Wytwarza charakterystyczne pająkowate kwiaty, zebrane w długie grona na wierzchołkach pędów. Kwiaty są różowe, fioletowe lub białe, z długimi odstającymi pręcikami, charakterystycznie pachną i zdobią roślinę przez całe lato.

Nasiona: Po kwitnieniu pojawiają się owoce – wydłużone torebki. Nasiona przypominają muszle ślimaków (4000 nasion/1 g). W naszych warunkach klimatycznych nasiona najczęściej nie zdążają dojrzeć, dlatego, aby uzyskać osobniki wydające nasiona należy rozpocząć przygotowanie rozsady już jesienią, wtedy w następnym roku rośliny zaczną zdecydowanie wcześniej kwitnąć i owocować.

Wymagania: Najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej (wytwarza dużą masę zieleni!), przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej. Wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego i ciepłego. W czasie upałów wymaga podlewania, w przeciwnym razie dolne liście zaczynają przedwcześnie żółknąć i może dojść do opadania pąków kwiatowych.

Uprawa: Nasiona wysiewa się w ciepłej szklarni, do pojemników, w III. Nasion nie przykrywamy podłożem, a jedynie lekko je wciskamy. W kwietniu pikujemy siewki do doniczek. Gotową rozsadę wysadza się do gruntu w poł. V, w rozstawie 50 cm x 50 cm. Aby uzyskać mocno rozkrzewione rośliny można je uszczykiwać, opóźnia to jednak kwitnienie. Podczas wszelkich prac przy kleome wskazane jest zakładanie rękawic, ze względu na ostre kolce.

Zastosowanie: Do obsadzania kwietników, do tworzenia grup ogrodowych, często stosowana na kwiat cięty (trwałość w wazonie do ok. 2 tygodni).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 9 = 14