Cobaea scandens – kobea pnąca


Cobaea scandens - kobea pnąca
Cobaea scandens – kobea pnąca

Cobaea kobea jest pnączem ogrodowym, które potrafi w ciągu sezonu  zazielenić  dowolną podporę. Do tego bardzo oryginalnie kwitnie.

Pochodzenie: Meksyk, gdzie jest byliną.

Wysokość: U nas sezonowe pnącze dorastające do 2 – 6 m

Pędy i liście: Pędy długie, gęsto ulistnione. Liście pierzastozłożone, zakończone wąsami czepnymi. Roślina wytwarza bardzo dużą masę zieleni i jest ozdobna nawet, gdy nie kwitnie. Liście nabierają fioletowego koloru, gdy utrzymuje się niska temperatura powietrza (szczególnie jesienią).

Kwiaty: Duże, kielichowate, osadzone na długich szypułkach, wyrastające pojedynczo z kątów liści. Barwa fioletowa lub biała (pąki i nie rozwinięte kwiaty zielonkawe).

Kwiaty wyglądają jak filiżanki na spodeczkach

(stąd angielska nazwa cup and saucer vine)

Kwitnienie długie – nawet do pierwszych przymrozków. Czasami udaje się roślinie wytworzyć w naszych ogrodach owoce (zielone wielkości śliwki), z których można zebrać owoce.

Nasiona: Duże, brązowe, spłaszczone (15 sztuk/1g).

Kwiaty kobei są początkowo zielonkawe, potem zmieniają barwę na fioletową
Kwiaty kobei są początkowo zielonkawe, potem zmieniają barwę na fioletową
Kobea przyczepia się do podpory wąsami czepnymi

Wymagania: Kobea lubi stanowisko słoneczne (w miejscach zacienionych i w deszczowe lato roślina wolniej rośnie i słabiej kwitnie, wytwarza za to ogromną masę zielonych liści), ciepłe, zaciszne. Gleba gliniasta, próchniczna, dostatecznie wilgotna. Wymaga regularnego podlewania i zasilania. Po przymrozkach roślina zamiera, ale jeżeli mamy do dyspozycji chłodne jasne pomieszczenie (np. chłodną szklarnię), to możemy roślinę przetrzymać przez zimę, podobnie jak pelargonie. Wiosną należy wtedy roślinę mocno przyciąć w celu zmuszenia rośliny do wytworzenia nowych pędów.

Zastosowanie: Do pokrywania południowych ścian budynków (należy przygotować kratkę podporową), przy siatkach ogrodzeniowych, altanach, pergolach.

Uprawa: Wysiew namoczonych wstępnie nasion w II-III do szklarni o temp. 20oC. Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę w drugiej połowie V. Odstępy sadzenia 40 cm x 60 cm. Gatunek można też rozmnażać przez sadzonki sporządzane w VIII lub wczesną wiosną, z roślin przechowywanych w ciepłej szklarni. Rośliny rozmnożone z sadzonek zakwitają nieco szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.