Convolvulus tricolor – powój trójbarwny


Convolvulus tricolor - powój trójbarwny
Convolvulus tricolor – powój trójbarwny

Dekoracyjność: Bardzo wdzięczna roślina do okrywania niewielkich powierzchni lub do pojemników.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Basenie Morza Śródziemnego.

Wysokość: do 50 cm

Opis: Pędy są silnie rozgałęzione od dołu, stąd roślina rozrasta się wszerz (nawet do 70 cm), a nie na wysokość. Liście są lancetowate do łopatkowatych, siedzące, bardzo liczne. Pędy i liście są delikatnie owłosione. Kwiaty typowe dla powojów – lejkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści na długich szypułkach. Kwiaty są trójbarwne, często z białą lub żółtą gardzielą, fioletowe, różowe, niebieskie. Kwiaty otwierają się tylko w dzień i podczas słonecznej pogody, a wieczorem i w dni pochmurne zamykają się spiralnie. Kwiaty są nietrwałe, ale ich obfitość skutecznie to rekompensuje. Kwitnie długo, nawet do listopada. Owocem jest torebka.

Nasiona: Dość duże, brązowe, prawie okrągłe.(100 sztuk/1 g)

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Lubi gleby przeciętne, dobrze nawiezione, o odczynie lekko zasadowym (dobrze reaguje na obecność wapnia w podłożu). Gleba powinna być średnio wilgotna, ale przepuszczalna. Nie znosi gleb zwięzłych i zlewnych. W czasie zimnych wilgotnych lat rośnie bardzo słabo i łatwo zapada na choroby grzybowe.

Zastosowanie: Doskonała roślina okrywowa, bardzo szczelnie zarasta niewielkie powierzchnie na kwietnikach. Dobrze nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych oraz stojących i wiszących pojemników. Można z niego także robić niewielkie obwódki.

Uprawa: Wysiew do gruntu w III/IV. Po wzejściu siewki przerywamy, pozostawiając rośliny w rozstawie 20 cm x 25 cm. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiaty.

UWAGA!!! Gatunek ten jest często mylony z wilcem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

46 − 38 =