Cornus alba – dereń biały

Cornus alba - dereń białyDekoracyjność: Krzew ozdobny nawet w stanie bezlistnym – ma piękne czerwone pędy, ponadto zachwyca czerwone zabarwienie liści jesienią. Białe, duże kwiatostany oraz białe kuliste owoce nie stanowią głównej ozdoby krzewu.

Opis: Krzew do 3 m, bardzo rozłożysty (szerszy niż wyższy). Pędy czerwone, błyszczące, widoczne z daleka. Gałęzie pokładają się i zakorzeniają. Liście duże, jajowate, całobrzegie, z równoległym, bardzo wyraźnym unerwieniem, od spodu sinawe.  Kwiaty drobne białe zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnienie w V-VI. Owoce białe, kuliste.Cornus alba - dereń biały

Wymagania: Najlepiej rośnie na wilgotnych, żyznych glebach, na stanowisku w pełni słonecznym, choć jest gatunkiem bardzo tolerancyjnym i znoszącym słabe gleby i suszę. Jest całkowicie odporny na mrozy. Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze. Dobrze znosi strzyżenie. Młode rośliny w dobrych warunkach rosną bardzo szybko. Odmiany o barwnych liściach rosną wolniej i wymagają lepszych warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Sadzony pojedynczo lub w grupach dla czerwonych pędów, jest podstawowym krzewem do nasadzeń parkowych i osiedlowych. Gdy ma dużo miejsca, to tworzy bardzo duże gęste kępy. Może być stosowany do niestrzyżonych żywopłotów. Uprawiany u nas od dawna i często zdziczały. Doskonale nadaje się do nasadzeń miejskich, nawet w pobliżu dużych ulic. Pędy coraz częściej stosowane są jako dodatek do suchych kompozycji.

Rozmnażanie: Sadzonki zdrewniałe, zielne, odkłady, kopczykowanie. Czasami stosowany siew po stratyfikacji.Cornus alba - dereń biały

Odmiany:

  • `Sibirica`- odmiana słabiej rosnąca, pędy jaskrawo czerwone;

  • `Kesselringii` – pędy czarno brązowe, liście brązowawe;

  • `Variegata` – liście z szerokim białym brzegiem;

  • `Gouchaultii` – najmłodsze liście z różowymi brzegami, potem zielone z żółtymi plamami


Inne drzewa i krzewy:

{module Artykuły-drzewa i krzewy}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *