Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty


Dekoracyjność: Kosmos stanowi piękny i mocny akcent na kwietniku. Jego kwiaty mają bardzo wyraziste barwy, a bujny wzrost nie pozwala nie zauważyć tej rośliny w nasadzeniu.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej.

Wysokość: do 120 cm

Opis: Wytwarza wzniesione i rozgałęzione pędy. Liście są mocno wcinane, podobne do koperku (podwójnie pierzastosieczne), jasnozielone. Kwiaty są zebrane w duże koszyczki – kwiaty języczkowe („płatki”) są różowe, białe, fioletowe, czerwone, zebrane w jednym okółku, kwiaty rurkowate („środek”) są żółte. Kwitnienie jest długie i obfite, przeciąga się nawet do października.

Nasiona: Ciemnobrązowe, wydłużone niełupki (200-250 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne i osłonięte i ciepłe, gleba średnio żyzna, przepuszczalna. Na glebie zbyt zasobnej roślina słabiej kwitnie. Gatunek ciepłolubny, wrażliwy na przymrozki.

Zastosowanie: Cenny gatunek kwietnikowy, szczególnie ładnie prezentuje się posadzony w dużej grupie. Doskonale nadaje się na kwiat cięty do letnich bukietów (długo zachowuje  świeżość po ścięciu). Ze względu na znaczną wysokość może stanowić piękną osłonę.

Uprawa: Wysiew do gruntu w końcu IV, nigdy wcześniej ze względu na wrażliwość na przymrozki. Siewki przerywamy zostawiając rośliny w rozstawie 30 cm x 40 cm. Możemy też wysiać nasiona do pojemników do inspektu na początku kwietnia i rozsadę wysadzić na miejsce stałe po 15 maja. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie dopuścić do samosiewów. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.