Cosmos sulphureus – kosmos siarkowy, kosmos żółty


Dekoracyjność: Wspaniały gatunek do tworzenia mocnego pomarańczowego akcentu na kwietnikach.

Pochodzenie: Rośnie dziko w tropikalnych rejonach Meksyku i Brazylii.

Wysokość: do 90 cm

Opis: Pędy ma silnie rozgałęzione. Liście są podwójnie pierzaste, nieco szersze niż u Cosmos bipinnatus. Kwiaty są nieco mniejsze niż u Cosmos bipinnatus, ale bardzo liczne, zawsze w odcieniach pomarańczowych lub żółtych. Kwiaty rurkowate („środek”) są stosunkowo długie i lekko wystają. Kwitnie obficie przez całe lato.

Nasiona: Podobne do nasion Cosmos bipinnatus, bardziej wydłużone (250 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte. Wymaga gleby średnio żyznej, przepuszczalnej. Gatunek ciepłolubny.

Zastosowanie: Podobne jak Cosmos bipinnatus. Cenny gatunek kwietnikowy, szczególnie ładnie prezentuje się posadzony w dużej grupie. Doskonale nadaje się na kwiat cięty do letnich bukietów (długo zachowuje  świeżość po ścięciu). Ze względu na znaczną wysokość może stanowić piękną osłonę.

Uprawa: Podobna jak Cosmos bipinnatus. Wysiew do gruntu w końcu IV, nigdy wcześniej ze względu na wrażliwość na przymrozki. Siewki przerywamy zostawiając rośliny w rozstawie 30 cm x 40 cm. Możemy też wysiać nasiona do pojemników do inspektu na początku kwietnia i rozsadę wysadzić na miejsce stałe po 15 maja. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie dopuścić do samosiewów. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 7 =