Cotoneaster lucida - irga błyszczącaPochodzenie: Syberia, skaliste zbocza gór.

Dekoracyjność: Sztywne pędy, ciemnozielone błyszczące liście, przebarwiające się jesienią na czerwono.

Opis: Wysokość do 2 m. Pokrój wyprostowany, sztywny. Pędy lekko omszone, miękkie w dotyku, bardzo obficie ulistnione. Liście nieco większe niż C.horizontalis, jajowate, od spodu miękko owłosione, jesienią przebarwiające się na czerwono. Kwiaty drobne, różowe, zebrane po kilka w kwiatostanie, bez znaczenia zdobniczego. Kwitnienie w V-VI. Owoce granatowe, kuliste, mało widoczne.

Cotoneaster lucida - irga błyszczącaWymagania: Jest to gatunek całkowicie mrozoodporny i bardzo odporny na zanieczyszczenie powietrza. Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, wapienne, nie znosi zlewnych ciężkich gleb. Dobrze reaguje na dodanie do podłoża kompostu. Stanowisko słoneczne (ewentualnie tylko lekko ocienione). 

Zastosowanie: Jeden z najcenniejszych krzewów żywopłotowych, zielonych już wczesną wiosną i czerwonych na jesieni. Doskonale znosi strzyżenie (żywopłoty formowane). Dobrze znosi warunki miejskie (może być sadzony przy ulicach). Może być też sadzony w grupach parkowych z innymi krzewami.

Rozmnażanie: Wysiew nasion wiosną po 3-4 miesięcznej stratyfikacji (a nawet rocznej), można też sporządzać latem sadzonki zielne lub półzdrewniałe.


Inne drzewa i krzewy:

{module Artykuły-drzewa i krzewy}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.