Cymbidium – cymbidium


Pochodzenie: Mieszańce gatunków rosnących dziko na Madagaskarze i Azji Południowej, nawet w Himalajach. Jest storczykiem naziemnym.

Opis: W naturze dorasta do 1 m, w uprawie do ok. 40 cm. Ma pędy o wzroście sympodialnym (nowe pędy wykształcają się z pąków bocznych wyrastających na starych pędach). Liście długie, liczne, lancetowate. Kwiaty zebrane w groniaste, duże kwiatostany, różnobarwne, najczęściej pastelowe i nakrapiane. Kwiaty z piękną, pofałdowaną warżką. Kwitnienie jesienią i wiosną, kwiaty utrzymują się na roślinie do 3 miesięcy. W wazonie utrzymują trwałość prze 1,5 miesiąca. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe można przyciąć u podstawy pseudobulwy, gdyż nie będzie ona już więcej kwitła. Nowe pędy kwiatostanowe pojawią się na nowych pseudobulwach.

Wymagania i uprawa: Wymaga umiarkowanej temperatury powietrza  (ok. 17oC), dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, umiarkowanie wilgotnym. Bardzo chętnie spędza lato w lekko ocienionym ogrodzie, przechodzi wtedy krótki okres spoczynku. Do wytworzenia kwiatostanów niezbędny jest krótki okres chłodu, szczególnie nocą. w tym czasie znosi nawet obniżenie temperatury do 1oC. Wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi z grubą warstwą drenażu, lekko kwaśnej, nie zasolonej. Lubi systematyczne podlewanie (podłoże powinno być stale wilgotne) i nawożenie mineralne (stężenie nawozu o połowę mniejsze niż dla innych roślin).

Rozmnażanie:  Podział rozrośniętych roślin w okresie spoczynku.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *